Forum Gminy Kobylanka
z cyklu: Listy do Redakcji cz. 9 - Wersja do druku

+- Forum Gminy Kobylanka (http://forum.kobylanka.pl)
+-- Dział: Hyde Park (http://forum.kobylanka.pl/dzial-9.html)
+--- Dział: Hyde Park (http://forum.kobylanka.pl/dzial-10.html)
+--- Wątek: z cyklu: Listy do Redakcji cz. 9 (/watek-12195.html)

z cyklu: Listy do Redakcji cz. 9 - ijsak7 - 13-03-2018

Powiatowa gazeta stargardzka, której reklama w postaci baneru wisi sobie na płocie CKiR, w wydaniu weekendowym popełniła artykuł o Kobylance. Czekałam sobie grzecznie, aż artykuł zeskanują, podkreślą co potrzeba oraz opublikują w społecznościowych mediach. Jednakże po niewczasie popukałam się w główkę, gdyż uświadomiłam sobie, iż artykuł był o Wyklętych, a skoro tak, to przecież się skanu nie doczekam. I chcąc nie chcąc ubrałam kufajkę, babciną chustkę na głowę i jak przystoi na prawdziwą wieśniaczkę, w gumofilcach podreptałam do wiejskiego sklepu wydać dwa zeta na prasę. W pakiecie dostałam program tv, krzyżówkę oraz "Słowo na niedzielę". Z artykułu napisanego przez redaktora rejonowego, co się rejonem Kobylanki zajmuje, przeczytałam że jeden Pan, co jest Prezesem napisał na facebooku, że inscenizacja bitwy z okazji święta Żołnierzy Wyklętych była wypaczeniem empirycznym i zdaje się oglądanie może powodować traumy i niszczenie struktury emocjonalnej. W obronie inscenizacji stanął Radny Powiatowy z osobistymi aluzjami do fejsowicza. Na koniec była opinia naszego Wójta, który zachował się jak trzeba i przytoczył ostatnie dostępne w przestrzeni publicznej cytaty, ubarwiając je standardowo swoją głębią głębokiego wywodu. Co Wam będę tłumaczyć. Artykuł zaciekawił mnie na tyle, iż chciałam sięgnąć do materiałów źródłowych, to znaczy przeczytać ten kontrowersyjny post oraz komentarze pod nim. Niestety na profilu przywitała mnie niebieska kropeczka ustawień prywatności, mogłam tylko obejrzeć uśmiechnięte zdjęcia  znajomych znajomych fejsowicza. To już było za wiele! Nie pozostało mi zatem nic innego, jak dokonać rozbioru artykułu, by zrozumieć o co w tym chodzi.

Artykuł został skonstruowany podobnie jak jakaś klasyczna jednoaktowa sztuka grecka. Mamy zatem OSOBĘ 1 - fejsowicza, co popełnił wpis, OSOBĘ 2 - oburzonego Radnego oraz OSOBĘ 3 - głos ludu, rozsądku, rozjemcę, czyli w tym przypadku przedstawiciela ustawowego ludności tubylczej - naszego Wójta. Sprawa dotyczy spraw ważkich, temat wywołuje różne stany emocjonalne oraz dotyka historii narodu. Całość wypełnia treść poprowadzona przez NARRATORA - rejonowego redaktora, który tylko kieruje akcją, a na plan pierwszy wysuwa owe OSOBY, by się wypowiadały, a ocenę ich wypowiedzi pozostawia czytającym. Nasz rejonowy redaktor jak zwykle stanął na wysokości zadania, który został zobligowany popełnić i napisał jak zwykle tak, by się samemu jak zwykle nie umoczyć. BRAWO! Rzetelna dziennikarska robota.

Po ustaleniu składu osobowego ustaliłam motywy, tzn przeprowadziłam googlowe wyszukiwanie, by sprawdzić o co chodzi i kto oni zacz są, a rozbiór tym razem zrobiłam uwzględniając przynależność partyjną. Wyniki są następujące - otóż OSOBA 1 - jest z sld, OSOBA 2 - jest z pis, a OSOBA 3 - nasz Wójt, no to wiadomo patriota.
Po zastanowieniu, choć rozumiem, że klasyczna sztuka kieruje się klasycznymi zasadami i klasycznie nastąpić ma jakieś katharsis, to dla mnie znacznie ciekawsze byłoby, gdyby odstąpiono od klasycznego schematu i redaktor zamiast Wójta na OSOBĘ 3 wybrał Dyrekcję CKiR. To by była jazda!

Innych rozbiorów już nie robiłam, bo już nie były potrzebne. Artykuł mimo że o Kobylance, to wydaje mi się że Kobylanki nie dotyczył. Temat się tylko odpowiedni trafił.

Stargardzkie sprawy załatwiajcie sobie w Stargardzie.

Następnym razem bardzo proszę rejonowego redaktora, by o Kobylance pisał również dla mieszkańców Kobylanki.
I ładnie!

Na zakończenie, bo wszystkiego Szanownym Państwu wyjaśniać już nie będę, dla bardziej ciekawych drugiego tła artykułu, przeprowadzam dodatkowo KONKURS SPOSTRZEGAWCZOŚCI:
1. Jaki profil ideologiczny poniekąd przypisać można by było tej powiatowej gazecie stargardzkiej?
2. Dlaczego uważam, że ciekawiej by było, by zamiast Wójta wypowiadała się Dyrekcja? - odpowiedź jest dwuczłonowa
3. Dlaczego popukałam się w główkę ze zrozumieniem i ostatecznie w gumofilcach podreptałam osobiście do sklepu po gazetę?

Tylko Wyklętych żal....