Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
W tyglu uchwał obywatelskich.
#21
Szanowni Państwo, słuchając przyjezdnych czytajmy między wierszami historii, bo ona zawsze mówi więcej. Już tutaj widzimy przecież kto z aktywnych postaci naszej małej społeczności nosi nazwisko bohaterskiego Żołnierza Wyklętego, a kto targowickiego zdrajcy!To wskazuje na jedno: nawet małe ojczyzny trawi rak resortowych dzieci. Pytajcie więc o to, kto w nadmiewdiańskich restauracyjkach z oddaniem całował ręce PZPR-owskich notabli, a kto z wypiekami na twarzy słuchał opowieści taty ZOMOWCA, i też o to, kto wychował się w rodzinie wysokiego oficera LWP, który mając w pamięci podłości jakich się dopuścił wybrał "wyjscie ostateczne".
Pytajcie… Sugeruję jedynie, nie namawiam Państwa, podpowiadam.
Odpowiedz
#22
ZGROZA W GMINIE. DWIE PANIE OTWORZYŁY "PUSZKĘ KASZANKI".
Dwie panie ośmieliły się złożyć projekty obywatelskie (przecież o tym jest dyskusja).
Wkręciły niczego nie świadomych obywateli w przestrzeń publiczną. Wójt mocą urzędu uświadamiał obywateli o popełnionym błędzie.
Nigdy w historii Polski takie rzeczy nie miały miejsca - knucie przy kaszance, podpisy za kaszankę i spożywanie kaszanki bezideowo. Wstyd na całą Europę (łącznie z Europą Wschodnią).

Drogi przyjezdny.
Wójt niestety uwierzył, że jest Księciem z bajki.
Bajka się skończyła, trzeba stanąć przed wyborcami, nawet tymi, którzy na niego głosowali i odpowiedzieć na kilka
zasadniczych pytań. Co zrobił w kwestii wypełnienia obowiązków wobec mieszkańców gminy, ich zasobności i poczucia wspólnoty?
Do tej pory zauważyłem takie działania: przyjęcie ponad trzech milionów od netto, wydanie tysiąc tu, tysiąc tam (wójt najlepiej wie, co to jest "tu", a co "tam"), kilka umorzeń zobowiązań wobec gminy. Koniec.
Cała reszta to rozgrywanie ludzi przeciwko sobie (przy pomocy kaszanki wyborczej).
Wszystkich zaangażowanych w sprawę uchwał eliminuje z zasady. Nikt wójtowi nie będzie podskakiwał.
Odpowiedz
#23
Angry Drodzy Państwo powiem szczerze że trochę mi za was wstyd. Dwa moje wpisy i w was jak by wstąpiły złe moce, już sagitarius nazwał mnie debilem, historyk szuka zdrajców  do ,,siódmego pokolenia", pewnie zaraz będzie pręgierz i stos.  Wstydźcie się może sami za siebie . Tongue   Zastanawiam się czy przy takim poziomie dyskusji można wyłożyć wam cokolwiek. Pewnie nie bo chore ambicje i zawiedzione aspiracje, zabijają w was zdrowy rozsądek, i przesłaniają rozum. 
Pani Pilecka pisze o kaszance jak by była to najważniejsza rzecz  w wypowiedzi wójta, otóż nie był to przykład do jakich metod jesteście zdolni się posunąć by osiągnąć swój cel. Tworzenie uchwał obywatelskich Droga Pani to nie metodologia z epoki głębokiego socjalizmu, kiedy to piwko i kaszanka pomagały przy osiąganiu celów. Uchwały obywatelskie to wypracowana poprzez dyskusje społeczną , nawet z oponentami, to wielokrotne zebrania,  to wypracowana wspólna merytoryczna teza zawierająca głos większości.  Która to teza powinna być poparta niezbitymi dowodami, która to teza jest wsparta podstawą prawną jednej lub dwóch kancelarii prawniczych. Bo musi być przygotowana nienagannie.
A pani P spotkała się z panią R i na kolanie coś tam napisały, poszły do sklepów i przy ladzie namawiały podpiszcie (tu pojawia się  motyw kaszanki, tak lubiany przez panią Pilecką ) można i tak, tylko potem wychodzą takie ,,kwiatki " które przez dobitniejszych nazwane zostały gniotami. Pani doskonale o tym wie (tu mam nadzieję, że pani umysł bajarki może nadążyć za mym tokiem myślenia) bo obie te uchwały przyniosły by gminie więcej szkód niż korzyści.  Uchwała śmieciowa nie powodowała by tej ogromnej podwyżki gdyby pani R, gdy miała jeszcze potężną władzę podwyższyła stawki. Nie zarobiła tego, bo się bała, że jej nie wybiorą na wójta;  no i nie wybrali.  
 Wtedy można było by temu zaradzić, podwyżka nie była by tak dotkliwa dla mieszkańców jak jest teraz. Druga uchwała nakazuje przejmować drogi na osiedlach w takim stanie jakim są, a deweloper mówiąc kolokwialnie miałby w nosie i nie tylko w nosie, budowę jakichkolwiek  dróg. TO GNIOTY !!   pani Pilecka.
 A jeszcze, (chyba się przesłyszałem) pani Rybarczyk na sesji mówi ....możemy przyjąć tę uchwałę a potem ją poprawić.... to to już skandal !!! Przyjmować uchwałę o której same wnioskodawczynie wiedziały że są wadliwe. A opinie prawne o uchwałach to potwierdziły. ŻAL TYLKO TYCH KTÓRYCH NACIĄGNĘLIŚCIE NA PODPISY . Huh pa pa
Odpowiedz
#24
Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził Smile
Odpowiedz
#25
Przyjezdny panie wójcie,
 
po pierwsze: jak się ustaliło regulamin forum, że można mieć tylko jedno konto, to kto jak kto, ale wójt powinien dać dobry przykład i tego regulaminu przestrzegać.
 
Po drugie: w statucie gminy Kobylanka jest opisana cała procedura dotycząca inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców. Jak jest zła, to trzeba ją poprawić.  Ale na razie  jest taka jaka jest. Czy  inicjatywa mieszkańców była niezgodna za statutem gminy ?
 
Po trzecie: jeśli te uchwały to takie gnioty jak pan to określa, to kto dopuścił do ich procedowania na sesji.  Jeśli i pan i przewodniczący Kłos mieliście wiedzę, że są jakieś błędy, to należało zwrócić je do wnioskodawców do poprawienia. Mało tego, powinniście udzielić  im pomocy fachowej. Od tego jest biuro rady, prawnik, sekretarz gminy.  Jeśli tego nie zrobiliście to pytanie dlaczego? Może specjalnie, żeby teraz to obśmiać? Na nagraniu z sesji przewodniczący Kłos, który głosował za uchwałą mówi wyraźnie, że uchwała została podjęta a za dwa tygodnie będzie uchylona. Na sesji wytykanie błędów i co chwila przerwa, bo pan przewodniczący wespół z panią sekretarz nie mają pojęcia  co i jak. Może trzeba było się jednak trochę przygotować do tematu. Po co wy tam wszyscy jesteście?  Żeby wytykać mieszkańcom jacy są beznadziejni?
 
Po czwarte: kto jak to, ale pan panie wójcie powinien znać ”potężne” kompetencje przewodniczącego rady gminy. Art. 19 p. 2 Ustawy o samorządzie gminnym określa je jednoznacznie: ”zadaniem przewodniczącego jest WYŁĄCZNIE organizacja pracy rady gminy i prowadzenie obrad sesji”.  Poza tym  przewodniczący rady jest takim samym radnym jak pozostali. Lepiej więc nie przeceniać tego stanowiska i  nie nadawać mu specjalnej roli, do której nie ma prawa. Jak pan to zniesie jak pan Kłos zacznie rządzić gminą i będzie ważniejszy od pana wójta?  A z pana wypowiedzi wynika, że w poprzedniej kadencji nie było w ogóle wójta, urzędu gminy i pozostałych 14 radnych. Była tylko przewodnicząca rady ze swoją potężną władzą i nikt więcej. A ja pamiętam, że to min. poprzedniej radzie z przewodniczącą Rybarczyk zawdzięczamy to, że nie mamy w gminie biogazowi. Plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu to ich zasługa – chociaż przyjmowała go obecna rada. Jakoś wtedy też nikt nie korzystał z kancelarii prawniczych i wtedy też nie było gminy stać na ten plan. A jednak podjęto taką decyzję i go zrobiono. Może właśnie na to poszła pożyczka z parabanku. Dzięki temu, że ten plan jest mógł pan  wydać odmowną decyzję na kurniki. Ma pan podany na tacy  gotowy teren pod inwestycje i co pan z tym robi? Nic. Pytano pana o drogi, czy gmina starała się o środki na budowę dróg z  rządowego programu? Nic, cisza, zero odpowiedzi. Bawi się pan za to w słowne przepychanki na forum.To jest dopiero wstyd. Gromnica w urzędzie, a wójt zionie ogniem nienawiści, bo mu mieszkańcy pokazali kuku i wyliczyli, że „delikatnie „ zawyżył stawki za śmieci już na zapas, a i z przetargiem nie wszystko tak jak powinno być. Dziecinada panie wójcie.
 
Po piąte: ja swój podpis pod projektem uchwały składałem po to, żeby poprzeć uchwałę a nie po to żeby pan moje dane  wykorzystywał bez mojej zgody. Więc proszę więcej do mnie nie pisać. Nie wyrażam na to zgody.
 
 
Odpowiedz
#26
"Uchwały obywatelskie to wypracowana poprzez dyskusje społeczną , nawet z oponentami, to wielokrotne zebrania, to wypracowana wspólna merytoryczna teza zawierająca głos większości. Która to teza powinna być poparta niezbitymi dowodami, która to teza jest wsparta podstawą prawną jednej lub dwóch kancelarii prawniczych. Bo musi być przygotowana nienagannie."

Czy mógłby kolega Przyjezdny wyjasnić nam wszystkim dlaczego akurat uchwały "obywatleskie" a nie wszystkie, łącznie z tymi "przysiwkowymi" mają być procedowane w taki sposób. Może kolega jest faktycznie przyjezdny jak ten łysiejący skarbniczyna i ta chudzina od oświaty, którzy przypominają sobie o swojej(!?) "ojczyźnie" (?!) tylko wtedy, kiedt na miejscy są jakieś stołki do obsadzenia i wie kolega nieco więcej niz przeciętny mieszkaniec Naszej Gminy? Może niech więc kolega wskaże, które to z ostanich uchwał zostały podjęte w taki własnie sposób, o jakim kolega pisze? To pytanie oczywiście jest retoryczne bo odpowiedź jest jedna: ŻADNE! Ato dlatego, że po prywatnym folwarku Kaszubskiego nastał prywatny folwark Przysiwka, do któego najlepiej pasują słowa jakimi wielki p;olski poeta Zbigniew Herbert określił Adama Michnika: "Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca. Oszust intelektualny."!
Odpowiedz
#27
Mam dziwne wrażenie, że uchwały poddane pod głosowanie miały trochę (a może przede wszystkim) podłoże populistyczne, bo jeśli chodzi o śmieci, to jeśli ustawa nie pozwala gminie zarabiać na gospodarowaniu odpadami to jaki cel miałaby gmina by ustalać stawki na poziomie który generowałby dochody jak i tak tych dochodów gmina nie będzie mogła przeznaczyć na inne cele jak tylko związane z gospodarką odpadami. Więc jeśli opłaty na poziomie 10 PLN nie były wystarczające aby system się samofinansował to należało stawki urealnić. Nikt tak na prawdę nie jest chyba w stanie wyliczyć dokładnie kiedy system będzie się bilansował, bo zmiennych wpływających jest sporo. Bo jeśli ustalimy stawki za śmieci niesegregowane na wysokim poziomie to zapewne części ludzi zacznie segregować odpady, ale jaka to będzie liczba nikt nie jest w stanie ocenić. Moim zdaniem należało pozwolić systemowi zadziałać w kształcie zaproponowanym w grudniowej uchwale. Jeśli faktycznie wyliczenia byłyby błędne to stawki zawsze można zmienić. A tu pojawia się projekt by stawki obniżyć i pytanie czy do projektu były załączone odpowiednie wyliczenia. Wiem, że każdy chciałby płacić za śmieci jak najmniej, ale jeśli oszczędność na stawce 2 PLN dla mieszkańców prawie nie odczuwalna miałaby spowodować, iż w budżecie gminnym ubyła by kwota znacznych rozmiarów i gmina musi ciąć wydatki na inne zadania to jestem przeciwny zmniejszaniu stawki.
Obecnie chyba nikt nie jest w stanie ustalić przy jakiej stawce system się zbilansuje.

I jeszcze jedno czy ktoś wie czego miała dotyczyć poprawka w uchwale zaproponowana przez Panie na sesji. Czy faktycznie zmieniała sens uchwały? Bo jeśli tak to chyba taka sytuacja faktycznie nie powinna mieć miejsca bez zgody wszystkich osób, które poprały swoim podpisem projekt wyłożony w sklepie.

A jeśli chodzi o drogi to uchwała by przejąć niedokończone drogi przyniesie gminie więcej szkód niż pożytku. Załóżmy, że w gminie powstają nowe osiedla co nie jest takie nieprawdopodobne (patrz: Europejskie, gdzie wg planów dewelopera ma być ponad 200 domów). To jak gmina wymusi na firmach by to one poniosły koszty budowy takich dróg? Żaden deweloper nie będzie zainteresowany budową dróg, gdyż i tak przejmie je gmina i na koszt wszystkich mieszkańców zbuduje drogę.
Myślę, że ta uchwała jest szczególnie szkodliwa dla gminy i jej mieszkańców bo koszty mogą być nie do pokrycia przez gminę.

I jeszcze jedno czy zwróciliście uwagę, iż na forum udziela się garstka osób. Ciągle te same (w tym ja). Widać jak mieszkańców gminy interesują samorządowe sprawy. A poziom dyskusji jest co najmniej podobny do tego jaki panuje na zebraniach i ostatniej sesji.
np. historyk pisze o urzędnikach cytuję "Może kolega jest faktycznie przyjezdny jak ten łysiejący skarbniczyna i ta chudzina od oświaty, którzy przypominają sobie o swojej(!?) "ojczyźnie" (?!) tylko wtedy, ...", czy wspomina czasy PZPR
wójt pisze o kaszance
Czy to aby słuszna droga? Może pan historyk z racji swojej wiedzy wskaże kiedy to obrzucanie się obelgami, co sam czyni, przysłużyły się sprawie, czy nie jest wręcz odwrotnie.
Smutne, że obie strony nie potrafią, nie chcą ze sobą współdziałać na rzecz dobra gminy.


A i skąd wiecie, że Przyjezdny ma dwa konta? Sprawdziliście IP czy wydedukowaliście po stylu pisarskim?
Odpowiedz
#28
Odsłuchaj sobie ten fragment sesji jak J.Pilecka referuje projekt uchwały o stawkach za śmieci. Tam jest wszystko dokładnie powiedziane i mnie np. przekonuje.
 
Jeśli chodzi o drogi, to odróżnij dwie kwestie; jedną, gdy właścicielem całego terenu jest deweloper, który prowadzi działalność gospodarczą nastawioną na zysk i on wydziela działki pod drogi, potem je buduje i uwzględniając koszty ich budowy sprzedaje z zyskiem. Potem wybudowane przekazuje gminie, a gmina je bierze chociaż tam nikt jeszcze nie mieszka.
I drugą kwestię dotyczącą przeszłości, gdy mieszkańców wpuszczono w tzw. kanał i teraz pozostawiono samych sobie. Jesteście nowi, bogaci to sobie dawajcie radę sami. Dla mnie to są dwie nieporównywalne zupełnie  sytuacje. I nie wolno do tego dopuszczać w przyszłości. Ale to co się już stało, i jak sam wójt przyznaje, po części z winy  gminy, powinno się załatwić z korzyścią dla mieszkańców.
 
Odnośnie inicjatywy  społecznej moja refleksja jest taka; najpierw po głowie dostał p.Gąsiorowski (bo też się wychylił w sprawie siłowni i potem opisali go w „Wieściach gminnych), a teraz J.Pilecka i I.Rybarczyk         (i głowę daję, że spotka je podobny zaszczyt i  wójt pod „pseudo” D.P. lub A.S.  obsmaruje  je w swojej gazecie).
 
 
Odpowiedz
#29
"Może pan historyk z racji swojej wiedzy wskaże kiedy to obrzucanie się obelgami, co sam czyni, przysłużyły się sprawie, czy nie jest wręcz odwrotnie. "

Panie Kobylaninie, co to znaczy niby że "przejąć niedokończone drogi przyniesie gminie więcej szkód niż pożytku"! Przecież gmina to nie jest Przysiwek ze swoja stargardzka kompania, ale my mieszkancy. Kto był wojtem jak budowano nowe osiedla i kto nie dopilnował? Przysiwek? Oczywiście ze Przysiwek! No to niech dopilnuje teraz a przy okazji zadba o to zeby na nowych osiedlach drogi powstały od poczatku. Przejal droge przy ktorej mieszka jego radna Kisielewska, to niech przejmie tez te przy ktorych nie mieszkaja radni z jego komitetu. Proste jak budowa cepa.
Odpowiedz
#30
Czytam sobie forum od kilku dni i cały czas się zastanawiam, czy zabrać głos. Bo podpisuję się pod tym, co powiedziała Irena – nie ma sensu dyskutować z tak zniekształconą rzeczywistością, tymi wszystkimi kłamstwami i oszczerstwami, jakie zaprezentował wójt. Wypunktować wszystko, wyjaśniać, tłumaczyć? Co to da? Kłamstwo obiegnie świat, nim prawda założy buty… Kto widzi „merytoryczną odpowiedź wójta”, „zaciśnięte zęby”, „zawiść”, „obronę wad” itd., żadna siła go nie przekona, że jest inaczej. Wręcz przeciwnie, powie sobie: acha, tłumaczą się, znaczy są winne. I dołoży jeszcze parę swoich „spostrzeżeń” w rodzaju „namawiania do podpisywania przy ladzie” czy „przyjmowaniu uchwały, żeby potem ją poprawić” (na marginesie - jak nie Sauron, to "wyprodukowany" Uruk-hai).
Zresztą do sprawy naszych projektów i wszystkiego, co z nimi związane (także tej autopoprawki) odniosę się szczegółowo w artykułach w najbliższym numerze „Wieści z Kobylanki” (pod koniec lutego). Tutaj powiem jedynie tyle: normalny wójt wsparłby obywateli w ich inicjatywie, a nie wraz z przewodniczącym szukał sposobu, aby ją utrącić, wykorzystując sztuczki prawne (przy pomocy gminnego prawnika, opłacanego z naszych pieniędzy). A występowanie w interesie mieszkańców swojego osiedla i osiedli będących w podobnej sytuacji wynika stąd, że radna, w której okręgu znajdują się dwa z tych osiedli, tego nie robi. A nawet więcej, głosuje przeciwko mieszkańcom swojego okręgu! To jest dopiero wstyd!
Dla tych, którzy chcieliby się zapoznać z naszymi argumentami dotyczącymi projektów uchwał, podaję linki poniżej. Można zobaczyć, na jakiej podstawie dokonałyśmy obliczeń i przy okazji może dowiedzieć się kilku ciekawostek. Powiem jeszcze, że w roku 2015 będzie dopłacone do śmieci ok. 300 tys. zł (to jest informacja od skarbnika), a przy naszych stawkach w 2016 jest możliwe (choć wcale nie pewne), że trzeba będzie dopłacić ok. 50 tys. (maksymalnie). To tyle w kwestii „rujnowania budżetu”.

Drogi:
http://41.media.tumblr.com/f9e30e17d896d...1_1280.jpg
https://36.media.tumblr.com/aa68f0f2c29d...2_1280.jpg
https://40.media.tumblr.com/780625503584...3_1280.jpg
Śmieci:
http://41.media.tumblr.com/5575527c7ee32...1_1280.jpg
http://40.media.tumblr.com/adbb68b26b56b...2_1280.jpg
http://36.media.tumblr.com/c8bcb085830c4...3_1280.jpg
http://41.media.tumblr.com/0a65751e87672...4_1280.jpg

@Kobylanin
jeśli ustawa nie pozwala gminie zarabiać na gospodarowaniu odpadami to jaki cel miałaby gmina by ustalać stawki na poziomie który generowałby dochody jak i tak tych dochodów gmina nie będzie mogła przeznaczyć na inne cele jak tylko związane z gospodarką odpadami.”
Sam Pan sobie odpowiada, jaki jest cel ustalenia wysokich stawek – z ewentualnych nadwyżek opłat za śmieci gmina może sfinansować np. likwidację dzikich wysypisk albo wywóz śmieci z cmentarza. Zwykle te wydatki są pokrywane z budżetu – i moim zdaniem tak być powinno. Ale jak się ma nadwyżkę z opłat na ich pokrycie, to w budżecie zostanie więcej na „własne potrzeby” – umorzenia długów dla wybranych, imprezy dla swoich zwolenników, wysyłanie pism do mieszkańców czy dotowanie wybranych fundacji.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości