Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rada Gminy 2018
Obserwując przebieg ostatniej sesji Rady Gminy, a zwłaszcza sposób głosowania radnych, rzuca się w oczy ich ciągłe wstrzymywanie się od głosu. Większość radnych wstrzymuje się zarówno w głosowaniu nad odwołaniem starego skarbnika jak i powołaniu nowego skarbnika. Oglądając przebieg głosowania najczęściej słychać "wstrzymuję się".
Tymczasem ta forma głosowania powinna być wykorzystywana jedynie w szczególnych przypadkach np. gdy głosowanie dotyczy bezpośrednio osoby głosującej. Wtedy wypadało by nawet z takiej formy skorzystać.

Szanowni radni to ja się was pytam. Po co wy tam jesteście w tej radzie ? Czemu tak chcieliście być radnymi? Jeśli nie potraficie podejmować decyzji, samodzielnie myśleć, to trzeba było siedzieć w domu i nie pchać się do polityki.

Jeśli tak wstrzymujecie się od podejmowania jakichkolwiek decyzji to powinniście również wstrzymać się od pobierania diety.
Odpowiedz
Do podstawowych czterech funkcji radnego należą:
  • utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami,
  • uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych do których został wybrany lub desygnowany,
  • wybór przewodniczącego rady,
  • reprezentowanie wyborców w radzie gminy i w innych instytucjach samorządowych oraz troszczenie się o ich sprawy.
źródło: Wikipedia

Oby nasi radni pamiętali o tym, że reprezentują wyborców a nie komitety wyborcze, że ich obowiązkiem jest utrzymywanie więzi z mieszkańcami, a nie byłymi kandydatami na Wójta.
Odpowiedz
Mateusz w swoim poście piszesz o formie i sposobie głosowania. Oglądając sesje można stwierdzić że nie zachowują żadnej formy ani odrobiny skromności np. Wybór v-ce Przewodniczącego Rady. Glosowało 14 radnych, 14 głosów za. Pan Dąbkowski w pogoni za stołkiem, chociaż był jedynym kandydatem nie odmówił sobie tej przyjemności i zagłosował na siebie. Innym radnym wydaje się że wstrzymując się od głosu uciekają od odpowiedzilności. Czy my mieszkańcy wybierając radnych chcieliśmy wybierać ludzi nie odpowiedzialnych? Radnych którzy w ważnych uchwałach wstrzymują się od głosu ( np obniżenie podatków ). Radnych którzy nie mają własnego zdania, wikłają się w prywatne rozgrywki personalne i głosują "wstrzymuję się". Mam tylko skromną nadzieje że jest to dopiero początek kadencji i z upływem czasu zacznie się to zmieniać. Czego sobie i wszystkim radnym życzę.
Odpowiedz
Radny Dąbkowski , który tak bardzo chciał zostać wiceprzewodniczącym Rady, że zagłosował sam na siebie - w sprawie obniżenia podatków nie był już tak zdeterminowany. A w swoim programie wyborczym, w punkcie 5 zapowiadał " uregulowanie stawek podatku od nieruchomości ".
Wiem , że uregulowanie nie znaczy obniżenie. Ale czy w takim razie mam rozumieć że w ulotce wyborczej, tworzonej w celu pozyskania elektoratu, proponował mieszkańcom podwyższenie podatków? To by się raczej nie trzymało kupy.
Z niecierpliwością czekam na propozycję uregulowania podatków  złożoną przez radnego Dąbkowskiego. Będę czekał na realizację obietnic wyborczych. W poprzedniej kadencji mu się to nie udało. Może w tej się wykaże.
Odpowiedz
II sesja Rady Gminy już za nami. Niestety nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Póki co w radzie dzieją się rzeczy, których chyba nikt się nie spodziewał, w szczególności mieszkańcy głosujący na Pana Marchlewicza i jego radnych. Dlaczego tak się dzieje nie wiem, ale oczywiście się domyślam. W tej chwili skupmy się jednak na faktach. Radni z KWW Artura Marchlewicza tworzą nieformalną koalicję z KWW Mirosława Przysiwka. Zaowocowało to chociażby tym, że nie będziemy mieli obniżonych w 2019 roku podatków od nieruchomości. Dlaczego? Bo nie mogą przecież pozwolić, żeby już od pierwszej sesji roboczej Pani Wójt realizowała program wyborczy, który sprawił, że została Wójtem. Tak Państwo radni. Pani Julita została Wójtem, bo program, który zaprezentowała był najlepszy. Jak się okazało na sesji, radnych z KWW Artura Marchlewicza i KWW Mirosława Przysiwka to nie przekonuje i razem zdecydowali, że podatków nam nie obniżą. Co więcej, to ponoć dla naszego dobra! Dodatkowo, żeby nie było, postanowili (znowu wspólnie radni z KWW Artura Marchlewicza i KWW Mirosława Przysiwka) pokazać kto tu „rządzi” i uchwalili Pani Wójt wynagrodzenie niższe niż ma wielu jej podwładnych w urzędzie. Bardzo ciekawie argumentowali swoja decyzję, mówiąc, że jeszcze nie zapracowała na więcej. W takiej sytuacji oczekuję, że na najbliższej sesji radni, z tych dwóch komitetów, co najmniej obniżą sobie diety o 50%, choć w moim odczuciu nie zapracowali na nie jeszcze wcale, więc równie dobrze mogli by pokazać, że są prawdziwymi społecznikami i zrzec się diet zupełnie, bo w przeciwieństwie do Pani Wójt, która pracuje w pełnym wymiarze czasu, radni pełnią funkcje społecznie. Dieta, którą otrzymują, jest rekompensatą z tytułu utraconych świadczeń w miejscu pracy. Dodatkowo za obniżeniem diet przemawia fakt, że do tej pory nie zauważyłem, żeby którykolwiek z radnych deklarował zarobki w okolicach 18900 zł, a tyle powinni zarabiać miesięcznie, żeby dieta w kwocie 900 zł była rekompensatą za jeden dzień w miesiącu.  

Jak zauważyli już przedmówcy, większość radnych zamiast przedstawić swoje zdanie, próbowało wymigać się od odpowiedzialności, wybierając opcje „wstrzymuje się”. Niestety to bardzo dziecinne. Oczywiście też mam nadzieje, że dojedzie do tego, że radni zaczną działać dla dobra mieszkańców, a nie przywódców swoich KWW. Szanowni Państwo, pan Marchlewicz i pan Przysiwek nie otrzymali mandatu zaufania od mieszkańców, więc działanie zgodnie z ich wytycznymi sprawia, że Wy, radni wybrani przez mieszkańców, działacie wbrew oczekiwaniom mieszkańców, którzy na Was głosowali. Oczywiście tak jak to było słychać podczas sesji obecna kadencja rady jest wyjątkowo długa i jest jeszcze wiele czasu, ale to nie oznacza, że możecie zacząć pracować dla mieszkańców dopiero na koniec kadencji, licząc na kolejny wybór.  

Poza tym mam nadzieję, że mieszkańcy będą korzystali z możliwości odwiedzin radnych na dyżurach i będą pytali radnych z KWW Artura Marchlewicza, dlaczego w trakcie kampanii byli w opozycji do pana Przysiwka, a teraz tworzą koalicje z jego radnymi? Wygląda mi to na zwykle oszustwo, ale chętnie usłyszę jakieś przekonujące i merytoryczne wyjaśnienie tej sytuacji.
Odpowiedz
II sesja Rady Gminy to porażka.  Mimo, że to tak naprawdę pierwsza sesja robocza, to jej konsekwencje będziemy długo odczuwali. Bo w ciągu 2019 roku nikt nie obniży już podatków. Następna okazja ku temu będzie dopiero przy podejmowaniu uchwały na 2020 rok.
Swoją postawą radni zasłużyli sobie na obniżenie diet.  Jeżeli wynagrodzenie Pani Wójt ustalili w wysokości ok. 300 zł brutto za dzień pracy to wynagrodzenie radnego moim zdaniem nie powinno przekraczać tej kwoty.  Nie mogą zarabiać 3 razy więcej niż Wójt. Jakieś relacje w wysokości zarobków muszą być przecież zachowane.
Odpowiedz
Jednym z punktów II sesji Rady Gminy było uchwalenie wynagrodzenia Pani Wójt. 
Żeby uzmysłowić sobie jak niskie wynagrodzenie ustalono obecnej Pani Wójt najlepiej porównać je do wynagrodzenia Przysiwka , które radni uchwalili w 2014 r., gdy on obejmował to stanowisko. Dociekliwym podaje numer uchwaly: III/6/14 z dnia 10.12.2014r.
Wynagrodzenie zasadnicze: Przysiwek 5 000,00 zł - Pilecka 3 700,00 zł
Dodatek funkcyjny: Przysiwek 1 700,00 zł - Pilecka 600,00 zł
Dodatek specjalny : Przysiwek 40% - Pilecka 30%
Dodatek za wieloletnią pracę: Przysiwek 20% - Pilecka 20%.
Te 4 składniki po zsumowaniu dają kwotę wynagrodzenia miesięcznego Wójta. Z wysokości tych składników widać jak wielka jest różnica w wynagrodzeniu byłego Wójta i obecnej Wójt. Z tego co pamiętam Przysiwkowi od razu ustalono wynagrodzenie w maksymalnej kwocie. I tu bardzo się do tego przyczynił ówczesny przewodniczący Rady - Kłos , który od razu taką maksymalną  stawkę Przysiwkowi zaproponował. Natomiast ustalając wynagrodzenie obecnej Wójt radny Kleinowski popisał się i zaproponował najniższe możliwe wynagrodzenie zasadnicze t.j. 3 400,00 zł. Szkoda, że 4 lata temu nie był tak oszczędny i takiej propozycji nie wysunął do przegłosowania. Bardzo jestem ciekaw jakimi kryteriami kierowali się radni przy podejmowaniu tej uchwały.
Odpowiedz
II sesję Rady zdominowała afera, którą wykrył i ujawnił w "swoim"  oświadczeniu Przewodniczący Rady Z. Drohomirecki. Mianowicie ze ściany sali obrad zdjęty został obraz z podobizną Jana Romeo Pawłowskiego. Drohomirecki bardzo był tym poruszony i dotknięty, że zrobiono to bez jego wiedzy i zgody.   
Niewtajemniczonym wyjaśnię że poprzednia Rada w maju tego roku podjęła uchwałę o nadaniu Janowi Romeo Pawłowskiemu honorowego obywatelstwa Gminy Kobylanka za jego wkład w rozwój kościoła katolickiego na świecie. 
Tuż przed odejściem Przysiwka na sali obrad zawisła podobizna Pawłowskiego. Nie wiem dlaczego i kto wyraził na to zgodę bowiem Uchwała Rady Gminy  nic nie mówi na temat wieszania portretów. Sala obrad nie jest prywatną  własnością. Jeśli  ktoś ma  taką głęboką, wewnętrzną potrzebę patrzenia w podobiznę Jana Rpmeo Pawłowskiego to może  sobie ozdobić nią salon albo sypialnię w domu a nie salę w Urzędzie.
Odpowiedz
Kurczę czytam ten wątek i wszyscy piszą ciagle o wynagrodzeniu Wójta jakby to była najwazniesza informacja w Gminie. A mnie bardziej interesowałoby plany na najbliższe lata nowej Pani Wójt. Choć zdaje sobie sprawę ze w obecnej radzie nie będzie miała łatwo. A może by tak zebrać najlepsze pomysły ze wszystkich komitetow i je po prostu zrealizować. Bo chyba o czymś to świadczy ze choć sam Przysiwek nie wygral wyborow to jednak jego radni sa w największej liczbie reprezentowani w radzie. Wiec chyba program tego komitetu nie był wcale taki zły. Myśle że cześć wyborców nie głosowała na Panią Julitę ze względu na jej super program wyborczy, tylko w kontrze do Przysiwka. Bo gdyby było inaczej to miałaby większość w radzie jeśli jej program tak się mieszkańcom spodobał. 

A jeśli chodzi o podatek od nieruchomości to uchwała urasta do rangi wręcz kluczowej. Może ktoś napisze ilu osobom wzrósł podatek z racji przeklasyfikowania gruntu i faktycznie o ile? Bo do tej pory nie spotkałem nikogo kto by płacił więcej. Czy uchwała rozwiązywała ten problem bo chyba nie. Poprawcie mnie jeśli się mylę. A sama obniżka była raczej symboliczna. I dałaby oszczędności na poziomie kilku złotych wiec nie wiem o co taka wrzawa. A dla budżetu mogłaby to być już spora kwota. Wiec bardziej uważam ta uchwale za zagranie polityczne. 

Ja osobiście cieszyłbym się ze ścieżki rowerowej do Bielkowa, czy Reptowa. 
I pytanie czy Pani Wójt już wie czego oczekuje młodzież i seniorzy w naszej gminie? 

Pozdrawiam i przejdźmy do konkretów zamiast zajmować się bzdetam!

Kurczę czytam ten wątek i wszyscy piszą ciagle o wynagrodzeniu Wójta jakby to była najwazniesza informacja w Gminie. A mnie bardziej interesowałoby plany na najbliższe lata nowej Pani Wójt. Choć zdaje sobie sprawę ze w obecnej radzie nie będzie miała łatwo. A może by tak zebrać najlepsze pomysły ze wszystkich komitetow i je po prostu zrealizować. Bo chyba o czymś to świadczy ze choć sam Przysiwek nie wygral wyborow to jednak jego radni sa w największej liczbie reprezentowani w radzie. Wiec chyba program tego komitetu nie był wcale taki zły. Myśle że cześć wyborców nie głosowała na Panią Julitę ze względu na jej super program wyborczy, tylko w kontrze do Przysiwka. Bo gdyby było inaczej to miałaby większość w radzie jeśli jej program tak się mieszkańcom spodobał. 

A jeśli chodzi o podatek od nieruchomości to uchwała urasta do rangi wręcz kluczowej. Może ktoś napisze ilu osobom wzrósł podatek z racji przeklasyfikowania gruntu i faktycznie o ile? Bo do tej pory nie spotkałem nikogo kto by płacił więcej. Czy uchwała rozwiązywała ten problem bo chyba nie. Poprawcie mnie jeśli się mylę. A sama obniżka była raczej symboliczna. I dałaby oszczędności na poziomie kilku złotych wiec nie wiem o co taka wrzawa. A dla budżetu mogłaby to być już spora kwota. Wiec bardziej uważam ta uchwale za zagranie polityczne. 

Ja osobiście cieszyłbym się ze ścieżki rowerowej do Bielkowa, czy Reptowa. 
I pytanie czy Pani Wójt już wie czego oczekuje młodzież i seniorzy w naszej gminie? 

Pozdrawiam i przejdźmy do konkretów zamias zajmować się bzdetam!
Odpowiedz
Założyłem ten wątek pod nazwą " Rada Gminy" . Więc piszę tu o tym co dzieje się na jej obradach. I właśnie na poprzedniej sesji : ustalana była pensja Wójta, uchwalano podatki , odwołano i powołano skarbnika. I tych tematów chciałbym się w tym wątku trzymać. Jeśli radni zajmą się inwestycjami czy kulturą to wtedy będę te tematy komentował.

Jeśli chodzi o pensję Pani Wójt to akurat uważam. że to jest bardzo ważny temat. Dla każdej pracującej osoby pensja jest rzeczą najważniejszą. Potem dopiero liczy się atmosfera w pracy i inne czynniki. Akurat Pani Wójt i pensję i atmosferę - stworzoną przez radnych- ma na razie kiepską.

Jeśli chodzi o podatek po modernizacji to ciesz się, że Ciebie to zjawisko nie dotknęło. Widocznie nie mieszkasz w miejscowości, która była modernizowana. Wtedy wiedziałbyś jak wielu  ludziom wzrosły podatki i  na pewno zmieniłbyś zdanie. Polecam mój wcześniejszy wpis na ten temat.

Już 20 grudnia odbędzie  się trzecia sesja Rady Gminy. Na pewno dostarczy nam nowych tematów do dyskusji.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości