Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rada Gminy 2018
Po przeprowadzeniu weryfikacji gruntów podatki niektórym mieszkańcom wzrosły o 100 % - 150%. Wysokie stawki podatkowe uderzają przedewszystkim w mieszkańców i właścicieli działek oraz budynków po gospodarstwach rolnych. Często budynki gospodarcze mają duże powierzchnie, które nie są wykorzystywane, a wysokie stawki powodują bardzo wysokie podatki. Tak samo przedstawia się sprawa działek od których podatek po ich weryfikacji wzrósł dwudziestokrotnie. Co na to wszystko Rada Gminy.
Zestawienie stawek podatkowych od gruntów pozostałych, budynków pozostałych, budynków mieszkalnych.
GMINA KOBYLANKA
Grunty pozostałe…………………………….0,47 zł/m2
Budynki pozostałe……………………………7,46 zł/m2
Budynki mieszkalne…………………………0,75 zł/m2
GMINA STARGARD
Grunty pozostałe…………………………….0,19 zł/m2
Budynki pozostałe……………………………3,97 zł/m2
Budynki mieszkalne…………………………0,66 zł/m2
GMINA DOBRZANY
Grunty pozostałe…………………………….0,20 zł/m2
Budynki pozostałe……………………………4,80 zł/m2
Budynki mieszkalne…………………………0,55 zł/m2
GMINA STARE CZARNOWO
Grunty pozostałe…………………………….0,37 zł/m2
Budynki pozostałe……………………………5,26 zł/m2
Budynki mieszkalne…………………………0,70 zł/m2
GMINA GRYFINO
Grunty pozostałe…………………………….0,32 zł/m2
Budynki pozostałe……………………………3,60 zł/m2
Budynki mieszkalne…………………………0,71 zł/m2
GMINA MASZEWO
Grunty pozostałe…………………………….0,38 zł/m2
Budynki pozostałe……………………………1,40 zł/m2
Budynki mieszkalne…………………………0,70 zł/m2
Na podstawie komunikatu Prezesa GUS z 11 lipca 2016 r. (M.P. z 2016 r., poz. 680) ceny towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2016 r. spadły o 0,9% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2015. Wynika z tego, że ww. stawki maksymalne spadną w 2017 w niewielkim stopniu w porównaniu do 2016 roku. Choć z uwagi na zasady zaokrąglania tych stawek (w górę do pełnych groszy) wysokość niektórych stawek maksymalnych nie ulegnie zmianie w porównaniu do obowiązujących w 2016 roku.
Warto zaznaczyć, że o faktycznej wysokości stawek podatków i opłat lokalnych decyduje każda gmina w odpowiedniej uchwale. Co istotne, faktyczne stawki określone przez gminę nie mogą być wyższe od tych ustalonych przez Ministra Finansów.
Podatek od nieruchomości – stawki maksymalne
1. Od gruntów:
a. pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,47 zł od 1 m2 powierzchni,
2. Od budynków lub ich części:
a. mieszkalnych – 0,75 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,
b. pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 7,62 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.
Z mojej analizy wyraźnie widać iż mamy jedne z najwyższych stawek podatku od nieruchomości, praktycznie maxymalne określone przez MF.
W moim przypadku wzrost podatku od nieruchomości wynosi ponad 100%.
ROK 2016 …………………………..822 zł / w tym 746 zł od budynków pozostałych/
/ w tym 92 zł od gruntów pozostałych/
ROK 2017 oraz 2018…………………………..1712 zł / w tym 928 zł od gruntów pozostałych/
Odpowiedz
Kobylanin
Ja osobiście cieszyłbym się ze ścieżki rowerowej do Bielkowa, czy Reptowa. 
I pytanie czy Pani Wójt już wie czego oczekuje młodzież i seniorzy w naszej gminie? 

Pozdrawiam i przejdźmy do konkretów zamias zajmować się bzdetam!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowny Kobylaninie chyba się trochę pospieszyłeś z tym komentarzem. Normalnie falstart zaliczyłeś. Pani Wójt objęła stanowisko w listopadzie a ty już w grudniu próbujesz oceniać realizację programu wyborczego. Do tego traktujesz sprawę bardzo subiektywnie. Pani Wójt realizuje przecież swój program wyborczy bardzo konsekwentnie. Jednym z pierwszych punktów jej programu była obniżka podatków. Ale Ty ten punkt bagatelizujesz bo Ciebie nie dotknęła modernizacja gruntów.
Drugi punkt programu tj. obniżenie pensji Wójta, dzięki super radnym, zrealizowała chyba bardziej niż planowała. I to nie są bzdety.

Ja też osobiście miałbym wiele życzeń i cieszyłbym się z nowej drogi i nowych ścieżek  rowerowych itp. Ale takich spraw nie załatwia się w miesiąc. Polecam pigułkę z cierpliwością.
Odpowiedz
Na III sesji Rady Gminy  20.12.2018r. odbędzie się głosowanie nad projektem uchwały "w sprawie godnej ekspozycji wizerunku osób którym nadano tytuł honorowego obywatelstwa Gminy Kobylanka" 

§1. tego dokumentu brzmi następująco:

Zachowując należny szacunek, Rada Gminy Kobylanka ustala godną ekspozycję wizerunku osób, którym nadano tytuł honorowego obywatelstwa Gminy Kobylanka, która ma zostać wyeksponowana w budynku Urzędu Gminy Kobylanka, w sali posiedzeń Rady Gminy Kobylanka w sposób trwały, w widocznym miejscu, poprzez zawieszenie portretów uhonorowanych osób na ścianach sali posiedzeń.

Myślę że ten ważny problem został zbyt powierzchownie potraktowany, a uchwała wywoła kolejny problem do rozstrzygnięcia: na której ścianie ten portret powiesić, na jakiej wysokości, przed obliczem Przewodniczącego czy za jego plecami, gdzie będzie i dla kogo bardziej widoczny, może przy ekspresie do kawy, a może na przeciwko okna a może na przeciwko drzwi, a komu powierzyć to zaszczytne zadanie zawieszania portretu, jakich narzędzi należy użyć, żeby było to godne wykonanie: młotek czy wiertarka, gwóźdź czy haczyk itd. 
Apeluję do radnych aby nie podejmowali tej uchwały, gdyż jest nieprecyzyjna, Przewodniczący przygotował ją bez należytej staranności, a przy jej wykonywaniu może dojść do rękoczynów.

Odpowiedz
Mateusz, może ogłosić konkurs. Kto pobije Przewodniczącego i następny projekt uchwały opisze jednym dłuższym zdaniem. Panie Przewodniczący , czy kolejna sesja ma być szopką świąteczną dla mieszkańców ?
Odpowiedz
Adasie w Kobylance ogłosiły konkurs na DZBANA ROKU ZIEMI KOBYLAŃSKIEJ, tudzież ORDER DZBANA, czy swoim zachowaniem Pan przewodniczący predysponuje do tytułu
DZBAN ROKU ZIEMI KOBYLAŃSKIEJ. ?
Odpowiedz
Jestem za. Ale gdzie będzie wisiał portret utytułowanego?

Aż się boję czym nas zaskoczy na czwartkowej sesji nasz "złotousty" Przewodniczący. Na pewno suflerzy za Stargardu już mu przygotowali jakiś mega odczyt. Dobrze by było gdyby stargardzianie przestali mieszać w Kobylance a radni przestali chodzić pod ich dyktando. Byłoby to zbawienne zarówno dla Rady jak i dla Gminy.
Odpowiedz
Wracając do uchwały  "w sprawie godnej ekspozycji wizerunku osób którym nadano tytuł honorowego obywatelstwa Gminy Kobylanka"  to jestem pewien że pracownicy Urzędu Wojewódzkiego, który zatwierdza uchwały,. będą mieli niezły ubaw przy jej czytaniu. Szkoda, że będzie się to odbywało naszym kosztem,a każdy taki bubel będzie szkodził naszej reputacji..
Odpowiedz
(19-12-2018, 16:26 )mateusz napisał(a): Wracając do uchwały  "w sprawie godnej ekspozycji wizerunku osób którym nadano tytuł honorowego obywatelstwa Gminy Kobylanka"  to jestem pewien że pracownicy Urzędu Wojewódzkiego, który zatwierdza uchwały,. będą mieli niezły ubaw przy jej czytaniu. Szkoda, że będzie się to odbywało naszym kosztem,a każdy taki bubel będzie szkodził naszej reputacji..

W/g mojego rozeznania te sprawy nie należą do kompetencji Rady Gminy a do Urzędu Gminy czyli Pani Wójt.
Koniec kropka.
Odpowiedz
Masz rację. Trochę poczytałem i doczytałem. Do właściwości rady gminy należy między innymi nadawanie honorowego obywatelstwa. Ale nic więcej w tym temacie nie mogą uchwalać. Nie mają uprawnień do decydowania o wystroju pomieszczeń w Urzędzie Gminy. Szkoda, że radni nie wiedzą co należy do ich kompetencji.

Odpowiedz
Trzecia sesja Rady Gminy już za nami. Mamy dużo tematów do omówienia. Postanowiłem zacząć od najważniejszej postaci, Przewodniczącego Rady, Zbigniewa Drohomireckiego.

1. Jak nic po lekturze naszego forum Przewodniczący postanowił wycofać projekt uchwały " w sprawie godnej ekspozycji wizerunku osób którym nadano tytuł honorowego obywatelstwa Gminy Kobylanka".  Warto więc pisać i piętnować głupotę.

2. Przewodniczący gubi się w prowadzeniu obrad jak dziecko we mgle. Cięgle potrzebuje pomocy, jak nie Pani Kazberuk to Pani Rybarczyk. Jaki wstyd. Jakby mu kazały zrobić jaskółkę na środku sali to na pewno by wykonał zalecenie. Jest takie powiedzenie: jak nie potrafisz nie pchaj się na afisz. A swoją drogą, Przewodniczący nie od dziś jest radnym. Co on do tej pory robił na sesjach. Spał? Niczego się nie nauczył przez poprzednie lata ?

3. Przewodniczący skierował wiele pytań do pani Wójt dotyczących inwestycji w Niedźwiedziu. Głównie dotyczyły okolic straży pożarnej. Panie Przewodniczący Pan jest przecież też sołtysem tej miejscowości oraz strażakiem. I to od wielu lat. Pani Wójt tymczasem pełni funkcję od miesiąca. I to Pan ma pytania! Pan powinien mieć aktualne informacje na te tematy, a nie pytania.

4. Jak Pan nie potrafi poprowadzić poprawnie sesji bez pomocy radnej Rybarczyk to proponuje się zamienić miejscami. Ja po takiej plamie honorowo podałbym się do dymisji. No, ale do tego trzeba mieć honor.

PS.  Dlaczego kamera nie pokazuje Przewodniczącego? Przecież to on jest najważniejszy, a w ogóle go nie widać. Na pierwszym planie mamy gości, którzy nie pełnią żadnej roli.  Uważam, że to niestosowne. Taka szacowna persona - Przewodniczący Rady - a nie można jej podziwiać. Trzeba to zmienić.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości