Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rada Gminy 2018
W piątek odbyło sie już drugie posiedzenie Rady Gminy w nowym składzie. Wielu radnych, mimo że to nowa Rada, ma już jednak doświadczenie z poprzedniej kadancji. Niestety to doświadczenie nie przekłada się na jakość pracy. Bardzo zaskoczył mnie przewodniczący, który zamiast sprawnie prowadzić sesję zdezorganizował ją poczynając od czytanego z trudem oświadczenia na temat obrazka i kończąc osobistymi wypocinami o tym samym.
Radni obniżyli znacznie pensję Pani Wójt. Czekam kiedy obniżą swoje diety?
Niestety nie przyjęli uchwały obniżającej  podatek od nieruchomości.  Szkoda bo robiąc na złość Pani Wójt, nie pozwalając jej zrealizować obietnicy wyborczej, najbardziej zaszkodzili nam mieszkańcom.
Odpowiedz
(01-12-2018, 17:59 )mateusz napisał(a): W piątek odbyło sie już drugie posiedzenie Rady Gminy w nowym składzie. Wielu radnych, mimo że to nowa Rada, ma już jednak doświadczenie z poprzedniej kadancji. Niestety to doświadczenie nie przekłada się na jakość pracy. Bardzo zaskoczył mnie przewodniczący, który zamiast sprawnie prowadzić sesję zdezorganizował ją poczynając od czytanego z trudem oświadczenia na temat obrazka i kończąc osobistymi wypocinami o tym samym.
Radni obniżyli znacznie pensję Pani Wójt. Czekam kiedy obniżą swoje diety?
Niestety nie przyjęli uchwały obniżającej  podatek od nieruchomości.  Szkoda bo robiąc na złość Pani Wójt, nie pozwalając jej zrealizować obietnicy wyborczej, najbardziej zaszkodzili nam mieszkańcom.

A mnie zastanawia czym miały być pokryte ubytki w budżecie, czy już gmina jest tak bogata, że poradzi sobie z brakiem kwoty jaka wpływała z podatku. A tak na marginesie to o jakiej kwocie w odniesieniu do budżetu mówimy? Czy Pani Wójt może podać tą kwotę? Chyba teraz będzie w. Budżecie więcej pieniędzy, bo chyba w związku z nieprzyjęciem uchwały nie zrezygnowano ze zdobywania środków unijnych (tak chyba było w programie wyborczym?) Po za tym obniżka podaktku dla zwykłego mieszkańca to chyba będzie kwestia kilkudziesięciu złotych rocznie, czyli kwota prawie nieodczuwalna. Czy w związku z większymi pieniędzmi w budżecie możemy liczyć na jakieś bonusowe inwestycje?
Odpowiedz
Biorąc pod uwagę fakt że dochody gminy byly zawyżone przez poprzedniego skarbnika o 3 miliony to raczej nie ma szans na bonusy.
Odpowiedz
Zawyżone w jakiej kategorii, czy mam rozumieć, iż brakuje 3 mln na wydatki? Czy obniżka podatku pogłębiłaby niedobór? Czy uchwała o obniżce była z góry skazana na porażkę? Czy Pani Wójt konsultowała uchwałę z radą czy poszła na żywioł? Teraz rozumiem że w bieżącym roku będziemy słyszeć jak za Przysiwka, że nic się nie da zrobić bo finanse Gminy są w opłakanym stanie.  Smile
Odpowiedz
Przysiwek przed wyborami robił wszystko na kredyt: Drogi Długa i Jeziorna, szkoła w Kobylance. I te kredyty zostawił w prezencie nowej Pani Wójt i nam. Więc i owszem finanse mogą być w opłakanym stanie.
Odpowiedz
Wrócę do ostatniej sesji, na której to nasi radni się nie popisali - poziom sesji był opłakany. Wielu radnym bardzo szybko zmienił się  punkt widzenia po zmianie miejsca siedzenia. Panie z Cisewa i Reptowa które jeszcze niedawno rzucały gromy na Przysiwka za wysokie podatki dziś już o tym zdają się nie pamiętać.

Aby w tej Gminie zaczęło się dobrze dziać radni powinni odłożyć na bok podziały na komitety wyborcze. Kampania już się skończyła. Teraz powinni wspólnie działać dla dobra mieszkańców, którzy na nich liczą. Ciągle mam nadzieję że ich na to stać, że nie będą chodzić na smyczy i zaczną samodzielnie myśleć i działać.
Odpowiedz
(05-12-2018, 09:32 )mateusz napisał(a): Przysiwek przed wyborami robił wszystko na kredyt: Drogi Długa i Jeziorna, szkoła w Kobylance. I te kredyty zostawił w prezencie nowej Pani Wójt i nam. Więc i owszem finanse mogą być w opłakanym stanie.

Faktycznie w budżecie na 2018 jest 9,5 mln z zaciągniętych kredytów i obligacji. I 17 mln wydatków majątkowych, przy przychodach na poziomie 31 mln. Wiec trochę na kredyt i trochę ze swoich. Ciekawe jakie plany inwestycyjne ma nowa Wójt.

(05-12-2018, 18:12 )mateusz napisał(a): Wrócę do ostatniej sesji, na której to nasi radni się nie popisali - poziom sesji był opłakany. Wielu radnym bardzo szybko zmienił się  punkt widzenia po zmianie miejsca siedzenia. Panie z Cisewa i Reptowa które jeszcze niedawno  rzucały gromy na Przysiwka za wysokie podatki dziś już o tym zdają się nie pamiętać.

Aby w tej Gminie zaczęło się dobrze dziać radni powinni odłożyć na bok podziały na komitety wyborcze. Kampania już się skończyła. Teraz powinni wspólnie działać dla dobra mieszkańców, którzy na nich liczą. Ciągle mam nadzieję że ich na to stać, że nie będą chodzić na smyczy i zaczną samodzielnie myśleć i działać.

W sumie nie rozumiem stwierdzeń że radni maja realizować program nowej Wójt jeśli nie są z jej komitetu. Chyba powinni realizować swój program dzięki któremu zostali wybrani. Nie widziałem by któryś z komitetów miał także  w programie obniżkę podatku od nieruchomosci. Po za tym jeśli było wiadomo ze nie ma się poparcia w radzie, budżet niby się nie dopina, 9 mln kredytów w 2018 i jeszcze się obniża podatek to było chyba zagranie trochę pod publikę niż z przekonania ze uda się uchwalić taka zmianę Smile
Odpowiedz
Nie twierdzę, że radni mają realizować program Wójta. Ale zarówno  Wójt jak i radni mają działać dla naszego dobra. I ten cel ma ich łączyć a nie dzielić.
Modernizacja gruntów spowodowała u wielu mieszkańców wzrost podatku nawet o kilkaset procent, więc można było im  pomóc i trochę ten podatek obniżyć.
A z tego co się zorientowałem to na samochodzie z hasłami wyborczymi  Marchlewicza była obietnica obniżenia podatku.
Odpowiedz
(06-12-2018, 06:15 )mateusz napisał(a): Nie twierdzę, że radni mają realizować program Wójta. Ale zarówno  Wójt jak i radni mają działać dla naszego dobra. I ten cel ma ich łączyć a nie dzielić.
Modernizacja gruntów spowodowała u wielu mieszkańców wzrost podatku nawet o kilkaset procent, więc można było im  pomóc i trochę ten podatek obniżyć.
A z tego co się zorientowałem to na samochodzie z hasłami wyborczymi  Marchlewicza była obietnica obniżenia podatku.

Na jakimś facebooku było zdjęcie samochodu wyborczego i nie było tam słowa o podatkach, wiec nie wprowadzajmy w błąd. Chyba że posiadamy zdjęcie z takim hasłem.

Jeśli chodzi o podatek to może kilkaset procent brzmi oszołamiająco ale ile to jest w liczbach bezwzględnych.  
Dodatkowo myślę, iż obniżka podatku od nieruchomości dla przeciętnego mieszkańca gminy nie wiele wniesie do jego budżetu domowego, jednak dla gminy mogą to być duże środki (chyba w 2018 było z tego tytułu ok 2 mln wpływów). Czy Pani Wójt wyliczyła jakie ubytki w budżecie spowodowałaby taka obniżka, czy była to obietnica bez analizy? Jeśli przyjąć, iż obniżka była planowana jeśli chodzi o budynki mieszkalne na poziomie 0,02 PLN to przy domu który ma 150 m2 wyszłoby 3 PLN oszczędności dla mieszkańca. Kto  może napisać ile wzrosła mu kwota podatku od nieruchomości?
Odpowiedz
Ja też widziałem zdjęcie tego samochodu. Jest  na facebooku wieści z kobylanki i widnieje  na nim napis niższe podatki.
A jeśli chodzi o wzrost podatku po modernizacji gruntów  to znam przypadek gdy jednemu z mieszkańców podatek wzrósł z 300 zł na 1650 zl tylko dlatego, że zmieniono mu oznaczenie gruntu.
A proponowana na sesji obniżka podatku od nieruchomości miała dotyczyć gruntów a nie budynków.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości