Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kurniki zamiast biogazowni?
Na terenie, gdzie miała powstać biogazownia planowana jest nowa inwestycja - 5 bardzo dużych kurników. Odsyłam wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z treścią dwóch obwieszczeń wójta i załączonym raportem oddziaływania na środowisko.
1. Obwieszczenie o wezwaniu Pana Jacka Gomuły, reprezentującego Gospodarstwo Rolne Jacek Gomuła, z siedzibą w Motańcu 5a, 73-108 Kobylanka, do złożenia uzupełnień i wyjaśnień do raportu ooddziaływaniu na środowisko inwestycji pn.: "Budowa i uruchomienie fermy drobiu o maksymalnej obsadzie 202 300 kurcząt w pięciu obiektach inwentarskich (809 DJP) na działce nr 3/2, obręb Motaniec, Gmina Kobylanka" 13 mar 2015 (21:34)
2. Obwieszczenie o przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla przedsięwzięcia pn.: "Budowa i uruchomienie fermy drobiu o maksymalnej obsadzie 202 300 kurcząt w pięciu obiektach inwentarskich (809 DJP) na działce nr 3/2, obręb Motaniec, Gmina Kobylanka
Odpowiedz
super zaczyna się spłacanie wyborczych długów komitetu wójta, teraz blokowanie planu zagospodarowania nabiera sensu, wystarczy przekonać większość że kurza kupa nie śmierdzi tak samo jak pieniadze. latwo wycierać sobie gębę troską o małą ojczyznę kiedy mieszka się w stargardzie, gdzie nie doleci smród z biogazowni czy kurników. przysiwek, urbańczyk i janeczkowa - prawdziwi mieszkańcy gminy. byleby w papierach sie zgadzalo a jak sie nie zgadza to tym gorzej dla papierow. szkoda slow.
Odpowiedz
No wlasnie cos jest na rzeczy z tym naglym "rozwojem" naszej gminy a prawda to ze ma powstac tez jakas firma zwiazana z produkcja nawozów azotowych na bazie odpadow naturalnych? Juz glosno o tym slychac. Kto wie cos na ten temat?
Odpowiedz
Ja nic nie wiem na 100%, ale słyszałem, że kampanię przysiwska finansował gomuła i bujniewicz czyliu ludzie od biogazowni. to jest w konncu zrozumiałe, bo prtzecież przysiwek w 2014 groszem nire smierdział wystarczy spojrzec na jego oswiadczenia miejatklowe, urbaqnczyk i janeczek to tez jego ludzie wiec nic dzownego ze lykają jego slowa jak [fragment wyedytowany przez Administratora w związku z naruszeniem regulaminu] i maja swoj udzial w zyskach. wszystko po prostu nabiera ksztaltu i naweet jakie niedopowiedzenia lacza sie w sensowna cal prostu zal i tyle. prtzepraszam za liyterowki ale
Odpowiedz
(14-03-2015, 17:10 )Guerilla Radio napisał(a): Ja nic nie wiem na 100%, ale słyszałem, że kampanię przysiwska finansował gomuła i bujniewicz czyliu ludzie od biogazowni. to jest w konncu zrozumiałe, bo prtzecież przysiwek w 2014 groszem nire smierdział wystarczy spojrzec na jego oswiadczenia miejatklowe, urbaqnczyk i janeczek to tez jego ludzie wiec nic dzownego ze lykają jego slowa jak dziwka ciepla sperme i maja swoj udzial w zyskach. wszystko po prostu nabiera ksztaltu i naweet jakie niedopowiedzenia lacza sie w sensowna cal prostu zal i tyle. prtzepraszam za liyterowki ale

(15-03-2015, 10:45 )mateusz napisał(a):
(14-03-2015, 17:10 )Guerilla Radio napisał(a): Ja nic nie wiem na 100%, ale słyszałem, że kampanię przysiwska finansował gomuła i bujniewicz czyliu ludzie od biogazowni

Z tego co piszecie wynika, że wójt chce nam zafundować niezły smród. Gdyby był mieszkańcem gminy na pewno nie dopuściłby do takich inwestycji. Ale, że jest ze Stargardu to nie zależy mu na woni kobylańskiego powietrza. Jeżeli takie są jego pomysły na rozwój gminy to strach się bać co będzie dalej. Nikt tu nie będzie chciał kupić działki, wybudować się i mieszkać. A najgorzej będą mieli ci co już spełnili swoje marzenia o domku na wsi i czystym powietrzu i zainwestowali w to marzenie dorobek życia i kredyt. Zamiast rekreacji mają komisowo, a na pozostałej części gminy zapowiada się smrodowo. 
Odpowiedz
W obwieszczeniu napisano:

W powyższej sprawie opracowany został raport oddziaływaniu na środowisko.

Z dokumentacją sprawy obejmującą wniosek, raport oraz inne dokumenty niezbędne do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla w/w przedsięwzięcia, można zapoznać się w Urzędzie Gminy Kobylanka, pokój 2, w godz. 715-1515.

Czy nie można się z tym raportem zapoznać inaczej ,niż osobiście ?
Czy jest do ściągnięcia ,czy ja tego nie widzę ?
Odpowiedz
Raport jest na BIP w załączniku do obwieszczenia o przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Pozostałe dokumenty zapewne tylko do wglądu w Urzędzie Gminy. Myślę, że warto się tym zainteresować, bo 5 kurników ( przy zachodnich wiatrach) na pewno nie pozostanie bez wpływu na jakość powietrza w Kobylance.
Poza tym straci na tym gmina, bo w pobliżu kurników żaden inwestor nie ulokuje swojej firmy. Trzeba jak najprędzej uchwalić plan dla tego terenu.
Odpowiedz
Myślę, że sprawą powinni się zainteresować wszyscy mieszkańcy, a szczególnie Kobylanki, Bielkowa i Morzyczyna. Smród z tak olbrzymiej fermy drobiu będzie dla nich najbardziej uciążliwy. W sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia, tam, gdzie plan zagospodarowania (niestety, wciąż w fazie przygotowywania do uchwalenia) przewiduje tereny inwestycyjne (usługi, drobna wytwórczość iitp.), na pewno już nikt nie będzie chciał nic zbudować. Mam nadzieję, że do sprawy włączy się także Netto, bo przecież w ich sąsiedztwie miałaby powstać ta ferma.
Lokalne stowarzyszenia też nie powinny pozostać obojętne, powinny od razu złożyć wnioski o uznanie za stronę w postępowaniu.
Raport wraz z załącznikami jest pod obwieszczeniem (w pliku zip). Przeczytałam go i przeanalizowałam, w najbliższych dniach przygotuję pismo z uwagami. Jeśli będę potrafiła, wrzucę je na forum do wykorzystania. Uważam, że podobnie jak przy biogazowni, trzeba się uaktywnić i składać jak najwięcej uwag do raportu. A punkty zaczepienia oczywiście są, jakość tego dokumentu jest tylko trochę lepsza niż przy biogazowni. Termin składania uwag - do 3 kwietnia.
Odpowiedz
Muszę przyznać, że jestem totalnie zdumiona brakiem reakcji na planowaną inwestycję. Wypowiedziało się tu kilka osób zaledwie, a reszta? Czy naprawdę jest Wam obojętne, drodzy mieszkańcy, czy taki ogromny kurnik powstanie?! Pięć wielkich hal, wentylowanych mechanicznie - co oznacza ni mniej ni więcej, tylko wylot śmierdzącego powietrza z kurników na zewnątrz. Doleci do każdego domu w promieniu kilku kilometrów, bądźcie pewni. Transport obornika w olbrzymich ilościach (bo przecież "wyprodukowanego" przez dwieście tysięcy kurczaków), uprzątanego po każdym cyklu, czyli co 6-7 tygodni - oczywiście drogami naszej gminy. Dostarczanie paszy i słomy na ściółkę - tymi samymi drogami, a więc pył, hałas itp.
Najgorzej inwestycja taka dotknęłaby Bielkowo i Osiedle Zalesie. A Zalesie, zdaje się - milczy... Przy biogazowni dzielnie walczyło, a teraz co? Przecież ferma drobiu na taką skalę w planowanym miejscu to tragedia!
Odpowiedz
Mam informację,że tworzy się strona ,
która skupi przeciwników budowy kurników,
zbliżona kształtem do strony:
http://gownianasprawa.brejk.pl/cms/news.php

Uruchomienie za kilka dni.
Przygotowanie merytoryczne zapewne bedzie mile widziane
na tej stronie
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości