Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lapidarium czy parking?
Na mój chłopski rozum, to chyba łatwiej zrobić parking z parku gminnego niż z parku pamięci. Nie udało się od razu, to zrobimy to etapami. Ja proponuję od razu parking podziemny, coś na kształt oceanarium. Będzie super i znowu będzie o nas głośno.
Odpowiedz
Bardzo się cieszę, że na terenie lapidarium na razie nie powstanie żaden parking, bo byłoby to dalece niestosowne. Niemniej jednak, dalej nie rozumiem pomysłu ekshumacji niemieckich grobów. Nie bardzo też wiem o jakich niedopuszczalnych zachowaniach na terenie lapidarium mówi Pan Lewicki? Odkąd niektórzy mieszkańcy przestali wyprowadzać tam swoje psy nigdy nie byłam świadkiem jakichś nieodpowiednich zachowań. Nie przypominam też sobie, żeby Straż Gminna kiedykolwiek zgłaszała taki problem i nie sądzę, że nałożono w tym miejscu chociaż jeden mandat. Jedynym problemem była kradzież zgromadzonych tam krzyży, które w Jęczydole być może będą bardziej bezpieczne. Takie kradzieże zdarzają się zresztą także na cmentarzu komunalnym. Co do podejrzeń o ilość grobów to doskonale pamiętam, że było ich dużo. Na początku ( patrząc od wejścia) znajdowały się groby dziecięce, a cała centralna część to były groby dorosłych, pojedyncze i rodzinne.
Dziwi i jednocześnie niepokoi mnie fakt, że radni nic nie wiedzą o planach i już podjętych działaniach wójta. Na żadnej z sesji wójt ani słowem nie podjął tematu lapidarium. Żadnych wydatków na ten cel nie przewiduje też tegoroczny budżet. Nie dalej jak wczoraj, na swoim dyżurze, Pani radna Jolanta Kisielewska poinformowała mnie, że była bardzo zaskoczona informacją przekazaną Radzie Sołeckiej o zamiarze usytuowania na terenie lapidarium elementów siłowni zewnętrznych i nie podoba jej się pomysł zamiany lapidarium w park gminny. Co będzie jeśli radni nie poprą planów wójta? Po co ponosić koszty zawczasu? Właściwa kolejność jest chyba taka: najpierw konsultacja przede wszystkim z radnymi, potem zabezpieczenie odpowiednich środków w budżecie, realizacja zadania i na końcu rozliczenie wójta z jej efektów. Najbardziej sensowna wydaje się propozycja zebrania wiejskiego, żeby lapidarium nadać charakter parku pamięci i właściwie je zagospodarować ( z monitoringiem włącznie) korzystając przy tym ze środków unijnych. Może wójt jednak pozwoli kształtować przestrzeń publiczną według naszej, mieszkańców, a nie swojej woli?
Odpowiedz
(01-10-2015, 21:16 )czytając  na forum gminnym o kości niezgody w sprawie lapidarium w Kobylance zastanawiam się czy koszty jakie zamierzamy ponieść ( myślę ze pochłonie to ok. 100 000,00 zł) mam parę  pytań: napisał(a): 1. Ile wyniesie budowa  lapidarium w Jęczydole   
2.Ile będzie kosztowała  ekshumacja polskich grobów .
3. Ile wyniosą  koszty wydobycia  kości na terenie lapidarium.
4. Ile wyniosą  koszty złożenia kości do do kwatery na cmentarzu komunalnym w Kobylance
5. Jaki będzie koszt posadowienia nad kwaterom  np. obelisku lub płyty nagrobkowej.
6.Jak wysokie  będą  koszy badań   geologicznych   gruntu.
7.Jakom  sumę przeznaczono na przeniesienie żeliwnych krzyży z lapidarium w Kobylance do powstającego lapidarium w Jęczydole.
8. Ile wyniosą  koszty wystąpienia do kościoła ewangelickiego o zgodę na likwidacje cmentarza ewangelickiego.
9.Ile wyniesie koszt zlecenia na wykonanie profesjonalnych badań georadarem Zakładowi Medycyny Sądowej w Szczecinie
10.Jakie koszty poniesie gmina za uzyskanie zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie na przeprowadzenie badań.
11.Czy  zagospodarowanie i przekształcenie terenu w park  nie wygeneruje sumy 5 -cio  krotnie wyższej niż poczynienie starań o  zrobienia  porządku na terenie lapidarium  wraz z umieszczeniem tablic informacyjnych o tym cmentarzu- lapidarium ?? .
        Stanowisko mieszkańców sołectwa Kobylanka na zebraniu wiejskim w dniu 24.09.2015r  o przeznaczeniu kwoty 7000,00 zł  na uporządkowanie  terenu lapidarium i umieszczenie tablic informacyjnych, przegłosowało uchwale większością ilości  głosów o  przeznaczeniu  kwoty 7000,00 zł z funduszu soleckiego  na powyższe zadanie.
         Zdanie mieszkańców sołectwa wyrażone w głosowaniu nad uchwalą o uporządkowaniu  lapidarium świadczy o tym jak powinna być rozstrzygnięta sprawa lapidarium i parku pamięci.
Niezrozumianym jest  dla mnie stanowisko Urzędu Gminy negujące  postulaty mieszkańców w kierunku utworzenia Parku Pamięci - lapidarium z tablicami informacyjnymi o historii tego cmentarza i uporządkowaniu tego terenu .( bez ponoszenia dodatkowych kosztów np. Ekshumacja, badania gruntów i.t.p, )
Tym osobom które promują  zlikwidowanie lapidarium proponuje  zastanowienie się nad porzekadłem powtarzanym w grupie zwolenników  renowacji lapidarium i utworzenia Parku Pamięci  Cmentarz można zburzyć – pamięci nie sposób“.  
Niektórzy mieszkańcy mówią  o:
akcji likwidacji  śladów niemczyzny - i oswajania/polonizowania naszej społeczności. Wcześniej opuszczone i pozbawione ochrony nekropolie dewastowano i plądrowano.  Obecnie nasze lapidarium doprowadzono do takiego stanu , że posłużył on za pretekst do podjęcia decyzji o likwidacji, pomijając przy tym konsultacje i zdanie mieszkańców. No propozycja pani sołtys o zrobieniu alejek, jakiejś  piaskownicy, huśtawki oraz umieszczeniu urządzeń do ćwiczeń na wolnym powietrzu itp. to hańba , byłoby to "barbarzyństwem" a w tym miejscu zakrawa to na totalny szczyt NIETOLERANCJI i braku człowieczeństwa, zarazem byłby to jeden z bardziej wstydliwych epizodów najnowszej historii Kobylanki.
Jestem zdziwiony tym że decydenci nie zastanawiają się nad tym że bardzo dużo mieszkańców naszej gminy to przesiedleńcy ze wschodu którzy pozostawili tam  swoich bliskich na tamtych terenach spoczywających w spokoju. Prószę zastanowić się nad tym ze ci ludzie miewają takie odczucie ze ich bliskich tez tak potraktują jak tych na naszym cmentarzu lapidarium.
Pomyślmy że przecież tu są pochowani ludzie z naszej wsi nieważne ze pochowani tu byli też  obywatele Niemiec ale my  mieszkamy w ich domach, ich potomkowie tu czasami przyjeżdżają i czasami zapalają znicze . My walczymy o zachowanie naszych cmentarzy na Wschodzie, a sami chcemy  zdewastować  czyjeś mogiły.

Przeprasza wszystkich tych których uraziłem powyżej zamieszczonym tekstem , ale widząc , słysząc i czytając  o dalszym podziale naszej malej społeczności , braku inicjatyw w kierunku integracji starszych mieszkańców naszej miejscowości z mieszkańcami nowo zasiedlonych osiedli i terenów Kobylanki przeraza mnie to co będzie dalej. Bo sprawa  parku pamięci to nie koniec podziału, mamy jeszcze 3-lata kadencji tej Rady a takie niewypały jak Dzień Kobylanki , Święto Antoniego , Dzień ziemniaka, Dożynki i zamykane imprezy czy tez inne imprezki nie rokują  żadnym optymizmem na poprawę i integracje w naszym małym  społeczeństwie.
Ps. Na konstruktywne uwagi dotyczące zawartych stwierdzeń i spostrzeżeń  w treści powyżej napisanej udzielę odpowiedzi.
Odpowiedz
(07-10-2015, 16:14 )Irena Rybarczyk napisał(a): ... Nie bardzo też wiem o jakich niedopuszczalnych zachowaniach   na terenie lapidarium  mówi Pan Lewicki? Odkąd  niektórzy mieszkańcy przestali wyprowadzać tam swoje psy nigdy nie byłam świadkiem  jakichś nieodpowiednich zachowań. Nie przypominam też sobie, żeby Straż Gminna kiedykolwiek zgłaszała taki problem  i nie sądzę, że nałożono w tym miejscu chociaż jeden mandat. Jedynym problemem  była kradzież zgromadzonych tam krzyży, które w Jęczydole być może będą bardziej bezpieczne. Takie kradzieże zdarzają się zresztą także na cmentarzu komunalnym....

Pani Ireno, ja w tym roku kilka razy byłem świadkiem picia alkoholu przy/na nagrobkach.
Odpowiedz
Kurcze, jest w tym jakiś sens: stworzyć listę obiektów na terenie gminy, gdzie miały miejsce zachowania niedopuszczalne, a potem przenieść je do Jęczydołu!
Proponuję zacząć o przystanków, poprzez tyły placu zabaw obok szkoły, dorzucić płot dookoła kościoła, a za jakiś czas nowe ławeczki obok GOK-u (donoszę, że zauważam ich rosnące powodzenie!).
Wprawdzie w Jęczydole może zabraknąć miejsca, bo tam jest jezioro, ale nie wątpię, że władza wykonawcza i z tym problemem się upora w mig:

Kto by się tam przejmował zmniejszoną odległością od punktów sprzedaży alkoholu do miejsc chronionych! Przecież to zupełnie bez związku!
Odpowiedz
Wink 
Wszyscy w Kobylance i w okolicy zastanawiają się nad lapidarium czy może park pamięci a może parking ?? A tym czasem na terenie GOK'u coś się buduje, może wie ktoś co tam powstaje ? Poczta pantoflowa donosi, że powstaje prywatna posesja Pani Prezes Wilichowskiej, do sprzedaży ciasta i pierożków. Za czyje to pieniądze ??? Czy to było zaplanowane w budżecie Gminy ??
Po co rozbudowywać obiekty GOK'u jak na każdym zebraniu wiejskim, Pan Wójt twierdzi, że GOK przenosi do muszli amfiteatru w Morzyczynie.
Czy po to była zmiana ustawy alkoholowej aby przy GOK'u powstałą możliwość sprzedaży alkoholu ? A co z biblioteką, też ją Pan Wójt przeniesie tak jak lapidarium by stworzyć miejsce dla swoich do sprzedaży alkoholu i gastronomi oraz organizowania imprez dla "elity" ????

W programie wyborczym Pan Wójt obiecywał stworzenie piramidy wykonania projektów mieszkańców. Na czubku tego wierzchołka są sami prominencji z poparcia Pana Wójta, reszta głosów mieszkańców gminy się nie liczy !!
Oby nie spaść z samej góry i się nie przeliczyć na obietnicach Pana Wójta, który zmienia co chwila swoje postanowienia.

Odpowiedz
Nie zapedzajmy sie tak daleko nikt nie zamierza tam sprzedawac alkoholu.Dobrze ze jest ktos kto chce dzialac ze tworzy cos dla mieszkancow.Teren byl pusty wiec powstalo palenisko ,laweczki. Fakt dzialanosc kola gospodyn w Osrodku Kultury jest dziwna ale w Kobylance nie ma swietlicy wiejskiej a Panie chca dzialac. Nie wiadomo jak potocza sie losy Gminnego Osrodka Kultury, biblioteki oraz ludzi ktorzy Tam pracuja mam to na mysli ludowe zespoly, zajecia plastyczne taneczne itp.GOK istnieje Tam od dawna, wiec jak mowi stare przyslowie starych drzew sie nie przesadza.
Odpowiedz
W  minioną sobotę, w Jęczydole otwarto Park Pamięci i odsłonięto przeniesiony pomnik z 1935 roku, upamiętniający mieszkańców wsi poległych na frontach I wojny światowej.
Swój komentarz do tego wydarzenia zamieścił  redaktor „Wieści Gminnych”, historyk, dr Paweł Więckowski, który min. powiedział:
„(…) Ktoś Nam zarzuci, że czcimy Niemców (!) Ja odpowiem: Nie! Nie czcimy żadnych Niemców! Nie czcimy nikogo! jedynie upamiętniamy tych, którzy przed 80 laty tworzyli taką samą wspólnotę lokalną, jaką My, tworzymy dzisiaj(…)”.
W kontekście planowanej przez władze gminy „modernizacji”  poniemieckiego cmentarza w Kobylance (lapidarium) nasuwa się pytanie: Dlaczego upamiętniamy tych, którzy przed 80 laty tworzyli wspólnotę wsi Jęczydół, a kości tych, którzy w tym samym czasie tworzyli wspólnotę wsi Kobylanka będziemy wygrzebywać z ich grobów i  przenosić w inne miejsca?

Odpowiedz
W ostatnim numerze Wieści Gminnych, w artykule Lapidarium w Kobylance do likwidacji? możemy przeczytać relację następującej treści (podkreślenia moje):

Na terenie poniemieckiego cmentarza znajduje się również kilka polskich mogił. Było to pierwsze miejsce pochówku dla polskich osadników, którzy przybyli do Kobylanki po zakończeniu II wojny światowej. Obecnie jest tam pięć polskich grobów. Wójt Mirosław Przysiwek podkreślił, iż gmina otrzymała zgodę od rodzin pochowanych tam Polaków na przeniesienie szczątków na obecnie funkcjonujący cmentarz komunalny w Kobylance przy ul. ks. Piotra Głogowskiego. Zaś żeliwne krzyże i pozostałości dawnych grobowców zostaną przeniesione na nowo powstały Park Pamięci w Jęczydole. Co z pozostałymi ludzkimi szczątkami? Z dziesiątkami pochowanych tam w latach 1840-1930 Niemców? - Szczątki dawnych mieszkańców Kobylanki zostaną wydobyte i pochowane w zbiorowej mogile poświęconej przedwojennym mieszkańcom Kublank na terenie obecnego cmentarza w Kobylance. Były nawet prowadzone pod tym kierunkiem prace geologiczne – stwierdził wójt Przysiwek.

Z powyższego wynika jednoznacznie, że wójt Przysiwek robi wszystko, żeby nie tylko lapidarium, ale również nieczynny poniemiecki cmentarz ZLIKWIDOWAĆ!!!

W dodatku - w rejestrze umów brak wzmianki o jakiejkolwiek umowie na prace geologiczne! Czyżby prace te były tak tanie, że nie kwalifikują się do umieszczenie w rejestrze?
Odpowiedz
(29-10-2015, 09:42 )Piotr Rybarczyk napisał(a): Z powyższego wynika jednoznacznie, że wójt Przysiwek robi wszystko, żeby nie tylko lapidarium, ale również nieczynny poniemiecki cmentarz ZLIKWIDOWAĆ!!!

A Ty miałeś jeszcze jakieś wątpliwości? Oj, Pietrek, Pietrek...
Z innej beczki, choć w pewnym związku tematycznym: na dzisiejszej sesji wójt bardzo podkreślał, że park pamięci w Jęczydole został sfinansowany tylko i wyłącznie ze środków zewnętrznych pozyskanych przez panią sołtys. Tymczasem w rejestrze umów (pozycja nr 270) widnieje:
106/2015/KD
25.09.2015
KD.2150.38.2015.DF
Bogdan Szymaniak
Jęczydół
Wykonanie czynności : prace porządkowe terenu, roboty ziemne tj. wykonanie wykopów i  ułożenie  krawężników   na potrzeby urządzenia parku pamięci  w m. Jęczydół
3000,00 zł brutto
25.09.2015- 15.10.2015 r.

Kolejny (który to już z rzędu?) przykład prawdy w życiu publicznym.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości