Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nadrabianie zaleglości
#1
Poprzednia sesja rady gminy w części pierwszej zawierała sprawozdania służb mundurowych na terenie gminy. Napisałam Wam, Drodzy Pastwo, że pokrótce to opiszę. Głównie dlatego, że prawie nikt nie ogląda nagrań sesji, a jak już to czym innym się zajmuje niż to, co zostało opowiedziane. Wnioski z takich wystąpień, które obserwuje w "przestrzeni publicznej" nawet mnie czasem zaskakują.
Zacznę od końca, od naszej Straży Gminnej. Właściwie nie mam wiele do powiedzenia, bowiem zadaniem straży jest głównie prewencja i jeżeli straż ma niewiele do zrobienia, czyli interwencji, to według mnie znaczy iż społeczeństwo jest świadome, a pouczenia i objazdy oraz kontrolę spełniają swoją funkcję. Z opisu działań naszej straży wynika, że głównie zajmuje się jeżdżeniem samochodem i oglądaniem co się dzieje, a na koniec dnia pisaniem raportu. O tym, że samochód malutki i przydałby się nowy zasugerowano nawet delikatnie w raporcie. Z danych liczbowych wynika, że z raz dziennie ktoś z mieszkańców do Straży naszej z jakąś pierdołą dzwoni. A to śmieci leżą w lesie, ą to sąsiad czymś śmierdzącym w piecu pali, a to psy się wałęsają, itp itd. Jeśli chodzi o śmieci, Straż nasza zauważa ich zmniejszenie i większą świadomość na temat ochrony przyrody, bo mieszkańcy sami szpiegują wyrzucających i zgłaszają Straży Gminnej. Dla tych opornych w ulubionych miejscach zakładane są fotopułapki. Także więc śmiecący uważajcie, gdyż możecie rozpocząć karierę medialną. W sumie i dobrze. Drugą sprawą jest palenie w piecach śmieciami. Okazuje się, że w żadnym przypadku zgłoszenia nie wykazano śmieci, a tylko jakość samego paliwa z certyfikatami pozostawiała wiele do życzenia. To węgiel supermarketowy, który nie jest węglem, a jakimiś popłuczynami czy odpadami kopalnianymi tak wonieje. Ponoć też SG poucza o odśnieżaniu jezdni, my ze swej strony zauważyliśmy, że może i Szkolna jest odśnieżona, ale inne ulice to już w kratkę, co kilka posesji i w konsekwencji dzieci do szkoły chodzą środkiem jezdni, a jak już dojdą to mokre są po kolana. Następnie Pan Strażnik narzekał, ale nie w raporcie, tylko już na sesji, że organizatorzy imprez masowych nie przygotowują ich pod kątem bezpieczeństwa. Oczywiście są takie imprezy z których jest zadowolony, ale i takie, gdzie chyba musiał swoim małym samochodzikiem jechać po wybojach za rowerami, co niezbyt mu się podobało. W każdym razie apeluje o to, by z miesięcznym wyprzedzeniem wszystko organizować i najlepiej wcześniej zrobić objazd trasy. Jednakże numerem uno dla SG ostatnio są wałęsające się psy. W tym celu sporządzono nawet fotograficzny katalog wałęsaczy, a właściciele otrzymywać będą teraz większe mandaty, a nie upomnienia. Według mnie psów i kotów i tak jest za dużo, a nawet za dużo dużo, gdyż jak zauważyliście może, pupile skolonizowały całkowicie populację ludzką, a konsumpcja produktów dla pupili stanowi baaardzo pokaźną gałąź rynku wynoszącą chyba z 8%. Tak, tyle wydajemy na popularne petsy, które nie tworzą dochodu narodowego, a li tylko wydatki, zamiast na własne dzieci. Właściciele czworonogów pewnie będą mnie w tym momencie nie lubić i udowadniać w jakim jestem błędzie, ale Moi Państwo, każdy ma własną prawdę. Nie to, że nie lubię zwierząt, miałam ich kilka nawet w dzieciństwie, i kilka razy przeżyłam ich odejście, ale chyba na swój własny sposób zmądrzałam. Po swojemu. Wy bądźcie mądrzy po swojemu.
Ogólnie raport z działalności opisuje takie działania naszej Straży Gminnej, że nie mogliśmy się oprzeć wrażeniu, że straż nasza jedno lub dwuosobowa pracuje 24h na dobę, jak dawniej Tesco, zawsze na posterunku, a samochód jeździ w kółeczku po gminie, głównie wokół świetlic.

Sprawozdanie OSP gminnej w Kobylance - tu miałam takie poczucie, że polegało generalnie na narzekaniu że "nie ma". Nie ma bramy w Kunowie, nie ma wyciągu spalin i sufit się sypie na głowę w Kobylance, nie ma wozu bojowego i co tu zrobić by go kupić, bo a to jedne dotacje były, a to poczekamy, a to nie ma przeszkolonych strażaków, a to nie ma nikogo do wyjazdu o 10, a to za mało się do straży garnie, a to nie ma na remonty samochodów itd. Generalnie straży naszej głównie brakuje KASY. Jeszcze bym dodała, że brakuje kondycji, bo się ostatnie miejsca na zawodach zajmuje. Przy okazji się dowiedziałam, że OSP Kobylanka otrzymuje same tłuste kąski wyjazdowe, bo w roku zgarnia 2/3 z wszystkich wyjazdów strażaków w gminie. Pozostałe cztery jednostki wyjeżdżają średnio 4-9 razy w roku, a nasza kobylańska 37.  Ja sobie jeszcze poobserwuję, co robią inne OSP w innych gminach i może kiedyś napiszę o różnicach i o tym, dlaczego te niektóre mniej narzekają.

Kolejną służbą do omówienia jest PSP powiatowa. Kobylanka jest gminą średnio zagrożoną, a do niebezpieczeństw zalicza się las w Reptowie, linia kolejowa, którą przewożą ładunki niebezpieczne i obwodnica. Pan Komendant poinformował, że w straży mają sekundowe naliczanie i na miejscu zdarzenia muszą być w 15 minut. Stąd tak farci się OSP Kobylanka, gdyż nie ma wyjścia, zawsze gdy coś się dzieje jest najbliżej. Do sieci PSP z naszej gminy należy tylko Kobylanka i Bielkowo. Reszta strażaków działać ma pomocniczo i tylko na terenie gminy. Te dwie podpięte pod PSP jednostki wykazać się muszą odpowiednim wyposażeniem i odpowiednio przeszkolonymi strażakami. Otrzymują też dodatkowe dotacje od PSP. Oprócz tego, co oczywiście gmina da.

Na koniec Policja. Tu się skupić należy uważniej, bowiem z raportu policji wynikają dla nas pewne konsekwencje na przyszłość.
Przestępstw 87, wzrost o 37, czyli ponad 40%, wykrywalność 70%.40 przestępstw to art 286 par 1 kk - mnie wychodzi, że to wyłudzenia i oszustwa pieniężne.Najwięcej przestępstw jest w Morzyczynie, Zieleniewie, Kobylance. W ubiegłym roku było 487 interwencji, w tym 250 w miejscu publicznym, 75 domowych, 162 innych. wzrost interwencji o 148, czyli jakieś 30%, liczba domowych interwencji mniej więcej ta sama. Więcej jest też wypadków drogowych, więcej nietrzeźwych kierowców. Nieletni - 10% przestępstw dokonują nieletni. Dwoje nieletnich w Kobylance dokonało czynów karalnych. Czy to wszystko oznacza, według mnie to, że za kilka lat będziemy mieć w gminie Kobylanka wysyp przestępczości nieletnich, którzy wejdą już w etap dorosłości? Tu bardzo proszę o zainteresowanie się szerzej tym tematem szanowną gminę. Bo wypada się zainteresować.
Mamy też stałą liczbę interwencji domowych. To znaczy, co 2 -3 dni policja jeździ do domów w naszej gminie na interwencję. Założyłabym się, że głównie są to te same domy i że domy te korzystają z opieki naszego GOPSu. I że głównie chodzi o nadużywanie alkoholu. Wyprowadzicie mnie z błędu? Ogólnie Policja narzeka na brak pieniędzy i brak funkcjonariuszy, którzy bardzo są chorzy, albo na urlopach, albo nie wiadomo co. Na sesji główny nacisk kładziono jednak prośbach o dotację z gminy, a to na zakup samochodu, a to na dodatkowe działania, a to na to i tamto. Jak widzimy gmina nasza bardzo Policję Powiatową dotuje, za co potem Pan Wójt otrzymuje stosowne podziękowania na różnych świętach policji. W Policji nie ma sekundowego naliczania, jak w straży, o czym chyba każdy wie. Ciekawe jaki byłby wskaźnik godzinowy naliczania, gdyby im takie w policji sekundometry pozakładali? Niemniej jednak, cała wypowiedź była dla mnie po prostu żenująca, że policja tak musi żebrać o pieniądze w samorządach i nie dostaje tego z zasobów krajowych, jak powinna. Ogólnie widać różnicę i w wyposażeniu i w uposażeniu i sposobie pracy między policją a strażą państwową. Ja nie wiem, z czego takie różnice wynikają, bo i to służba i to służba, a tu i pensje inne i jakość pracy inna.
 

To tyle jeśli chodzi o zaległą sesję i omówienie działań służb w naszej gminie. Śmiesznie nie było i raczej nie będzie w takich okolicznościach. Natomiast mamy inne wydarzenia gminne. Na przykład zupełny rozkład opozycji i opozycyjnego czasopisma Wieści z Kobylanki. Opozycja po przegranych wyborach totalnie się wysypała, rozkład jej następuje niemiłosiernie, a Grupa 3E zagarnia i infekuje przyczółki i neutralne obszary gminne. Tak na przykład, bardzo zdumiona byłam, że bezstronna facebookowa gazeta Stowarzyszenia, która w tak idealnie obiektywnym i nieangażującym się po żadnej stronie stylu pisze, raptem serdecznie gratuluje naszemu Panu Wójtowi absolutorium. Rozłożyło mnie to na łopatki. Gazeta nasza gminna Czas Kobylanki po padnięciu konkurencji kompletnie sobie wszystko olała i już nie wychodzi przed czasem, ale wydaje mi się że nawet po czasie nie chce im się pisać. Tak więc na obiecany wywiad z Byłym Przewodniczącym Kłosem się nie doczekam. Szczególnie, że Były Przewodniczący jest teraz w niełasce podwójnej. Nie doczekam się także na gruntowne omówienie sprawy renowacji Lapidarium, przy okazji brukowania centrum Kobylanki przy kościele. Nie wiadomo co stanie się z niezależnym, a jak teraz widzimy jednak zależnym od czyjegoś widzimisie, forum Wieści z Kobylanki.  Chociaż jak sobie tak myślę, że gdyby ktoś chciał to stronę forum WzK mógłby sobie przeparkować na inny serwer, nie mnie jednak o tym decydować. Na facebookowej stronie Wieści z Kobylanki pojawiają się jakieś komercyjne oferty apartamentów. Okazuje się więc po czasie, że moje pisanie na tym forum ma jednak swój sens. I jednak miałam rację, co do tutaj zamieszczania tej swojej "pożal się Boże" twórczości, co od początku Państwu uświadamiałam. Nie wiadomo, co stanie się także z kanałem na youtube, zawierającym archiwalne nagrania z sesji. Ja radzę sobie je pozapisywać w tajnym archiwum, gdyż mogą zaraz zniknąć, a wraz z nimi wszelkie dowody na kogoś tam obrażanie, za które się pozywa do sądów.

Dalej nie wiadomo, co z przejazdem w Cisewie. Mnie się wydaje, że już po ptakach, bowiem Marszałek entuzjastycznie podpisuje właśnie umowy na Kolej Metropolitarną.
Będzie także druga nitka obwodnicy. Proszę pamiętać, że jak ja będą budować, to mostek do Reptowa według mnie zniknie. Jeździć się będzie wtedy przez Cisewo po destrukcyjnej drodze, co jej jeszcze niema lub z Niedźwiedzia do Wielgowa, co też dopiero powstanie. Jak w takim razie będą dojeżdżać dzieci do szkoły i ludzie do pracy? Pragnę zaznaczyć także, by Państwo Radni sprawdzili, czy na tym nowym mostku, co powstanie będzie może pas dla rowerzystów i pieszych? A może powstanie droga pomocnicza, która mogłaby się połączyć w Motańcu z naszą ścieżką rowerową?

Donoszę również, że z Programu Społecznik w naszej gminie skorzystała jedynie Parafia w Kobylance. Parafia złożyła 3 projekty, 2 zostały zaakceptowane. Wygrane programy to: Międzyzdroje to nie tylko plaża i Afrykański ląd daleko stąd. Ten Afrykański ląd, to zdaje się pewna trupa artystyczna objeżdżająca pobliskie wioski, bo pod takim hasłem widziałam już w okolicy kilka festynów. I mam także dziwne skojarzenia, że występowali na festynie w Motańcu. Także warto to sprawdzić. http://karrsa.eu/2017/06/listy-rankingow...polecznik/
W GOKu zorganizowano punkt konsultacyjny, gdyż w wakacje jest po prostu wysyp programów i grantów. Jeżeli żadne z naszych organizacji z tego szczęścia nie skorzysta, będę naprawdę zawiedziona Waszą postawą. https://www.facebook.com/gokkobylanka/po...6010235502
Taka Parafia w Suchaniu może? https://www.facebook.com/kosciolsuchan/p...=3&theater Może Stare Czarnowo? https://www.stareczarnowo.pl/aktualnosci...ne_zabytki Był taki program na zabytki. Nawet w Aktualnościach był obwieszczany.  Taka Lokalna Grupa Działania z Goleniowa non stop korzysta z WIRu i innych dotacji. Naprawdę można brać z nich przykład http://szansebezdrozy.pl/category/aktualnosci/

Zwrócić muszę jeszcze Państwu także uwagę na kolejną sprawę, z którą to noszę się i nieustannie ją omawiam na tym forum. Już nie mogę nawet zrozumieć, jak można być tak opornym i na wiedzę i na normalne stosunki międzyludzkie. Drażni mnie to niesłychanie i tępić będę zawsze, niezależnie jaka to władza, jaka jednostka pomocnicza, czy kto inny i o jakim zapatrywaniu politycznym takowego działania i zaniechania i braku zwykłej przyzwoitości względem mieszkańców się dopuszcza. A chodzi mi o
INFOMOWANIE i SZACUNEK DO MIESZKAŃCÓW
Jak to zwykle wygląda? Proszę bardzo - pierwsze lepsze działanie naszych władz. Pan Wójt sponsoruje wakacje dzieci z wileńszczyzny. Nikt o tym nie wie, że wakacje takie sponsoruje, nikt o tym nie wie, że dzieciaki będą odwiedzać naszą gminę, a może by ktoś z mieszkańców chciał się przywitać, nikt nic nie wie, a na koniec na stronie gminnej serwuje nam się sesję zdjęciowa z Panem Wójtem w pierwszym planie uśmiechniętym od ucha do ucha rozdającym prezenty jak święty Mikołaj. Inne uroczystości? Nikt mieszkańców nie informuje, że będą jakieś uroczystości, że niby ktoś chciałby przyjść? Zwołuje się w sobie znany sposób całe towarzystwo wzajemnej adoracji i przybocznych gminnych działaczy, straż paraduje w mundurach, a zespoły ludowe poubierają się w kiecki, by wydarzenie miało odpowiednia oprawę, Pan Wójt wygłosi przemówienie, że nie wiadomo o co chodzi.  Później całość opisze się w gazecie lub na stronie. To normalnie, że strażacy i zespoły ludowe i inne organizacje uczestniczą w życiu gminy, więc proszę nie sugerować, że coś nim zarzucam. Na tym polega ich działalność by prezentować także gminę, ale może inni tez by chcieli uczestniczyć? O zebraniach wiejskich się informuje nie o wszystkich, a jak już trzeba to daje się malutką notkę na tablicy Pani Sołtys, bo i tak tam nikt nie zagląda. Po co właściwie jest tyle tablic informacyjnych w tej gminie? Mamy się domyślać, na której tablicy jaka informacja i gdzie będzie powieszona? A jak się jakieś zebranie odbyło, to gdzie jest protokół z tego zebrania. Na protokół o entuzjastycznie przyjętym projekcie Lapidarium to ile mam czekać? Było zebranie wiejskie, czy nie było, czy było to zebranie komitetu 3E? O wesołych autobusach z wycieczkami, o których nikt nie wie poza szczególnie zainteresowanymi to też muszę pisać? Czy CKR nie może poinformować mieszkańców, że OSP Bielkowo będzie pilnować plaży, a OSP Bielkowo nie może poinformować, że otrzymało takie zlecenie? Jesteście rozgrzeszeni, bo powiedziano o tym w radiu i na fb w jakichś innych profilach? To mieszkańcy mają subskrybować wszystko? O festynach na wsiach to się informuje tylko w przypadku tych wsi, co to są odpowiedni sołtysi? Wszystko tak jest robione. I proszę się nie tłumaczyć, że było to podane na stronie CKR. Każdy, kto szuka informacji o gminie najpierw zagląda na stronę gminną. Ja tak robię. Skąd mam wiedzieć, czy w danej gminie jest jakiś Ośrodek czy Dom Kultury, Centrum, Spichlerz czy Stodoła czy Obora, a może centrum życia kulturalnego w gminie przejmuje Biblioteka lub remiza strażacka? Jak nie chce Wam się informować o wydarzeniach Centrum Kultury, to łaskawie proszę w widocznym miejscu zrobić właściwy odnośnik z przekierowaniem! Nikt nie ma obowiązku korzystać z facebooka, a po to jest w gminie tyle tablic, by każdy mieszkaniec w swym zasięgu miał blisko dostępną informację. Dlatego proszę wieszać na wszystkich a nie wybiórczo!
Cho....rcia jasna!!!!! Ja już dość mam tej gminnej gospodarki folwarcznej. Jaśnie Państwo z Gminnym Dziedzicem się bawią, a parobki gminne mają sobie to poogladać na zdjęciach!!!! Ile razy mam Wam tłumaczyć, że gmina nie składa się tylko z osób, co się kręcą wokół urzędu, bo działają w organizacjach, bez różnicy kto tam rządzi, ale gmina nasza ma 5000 mieszkańców??????? Moi Drodzy Państwo Urzędnicy - Wasze pensje nie pochodzą z kosmosu, płacicie za chleb i światło z naszych podatków od nieruchomości. To my tu jesteśmy SUWERENEM!!!!! Należy nam się szacunek! My Was wybraliśmy i my Was drugi raz możemy nie wybrać, jak nam przyjdzie ochota! Dlatego życzymy sobie byście nas informowali najpierw przed wydarzeniem, z szacunku dla mieszkańców najpierw zaprosili na wydarzenie, mieszkaniec jak ma ochotę to przyjdzie, a jak nie ma ochoty to m prawo Was zwyczajnie olać. A potem sobie możecie wstawić fotkę z Panem Wójtem na stronę lub zamieścić w gazecie. A Pana Wójta łaskawie proszę, by przygotowywał się do występów publicznych, bo występuje także w moim imieniu, a ja wolałabym, by wystąpienia wygłaszane przez Pana Wójta publicznie były do rzeczy, a nie jak to
https://www.facebook.com/StowarzyszenieK...permPage=1
Znowu powiecie, że czepiam się biednego Pana Wójta, który jest taki dobry dla mieszkańców i tak ich szanuje. Bardzo przepraszam, ale nie widać tego szacunku, jak się nie jest osobą prominentną tylko zwykłym mieszkańcem, co do urzędu chodzi tylko jak ma wymienić dowód czy zapłacić podatek. Do nas się specjalnie nie dzwoni i my nie dostajemy orderów za zasługę. Nas się nie informuje i nie pyta o zdanie, a tylko POWIADAMIA po fakcie, jak cała śmietanka już się wybawiła, a dla nas zostało pooglądanie sobie lokalnych celebrytów na zdjęciach w gazecie. Prawdę mówiąc to taka ogólne folwarczna maniera władzy. I gdybym zaczęła pisać, jak był tu poprzedni wójt, to pisałam bym to samo. Bo to mnie wkurza niesłychanie. Drażni i powoduje podnoszenie ciśnienia, aż zaczynam wypowiadać niecenzuralne słowa. I będę tu pierdzieć o tym tak długo, że albo mnie wykasujecie, albo coś drgnie i się zmieni.
Nie dojdziemy do społeczeństwa obywatelskiego, do aktywności mieszkańców, do współdecydowania w naszej gminie dopóki mieszkańców nie zacznie się traktować jak podmioty w dyskusji, współwłaścicieli tej gminy, a nie jak parobków bez prawa głosu i decyzji, tłum i gawiedź oraz oszołomów, bo mają inne poglądy na świat. A władza ustawia się zawsze nad, jako pomazańcy boży, a nie jak zwyczajni pracownicy gminnej społeczności, opłacany z pieniędzy mieszkańców.
Z wyjątkiem wyborów, wtedy tak, pod warunkiem że głosować mają na odpowiednie osoby.
Może to dla niektórych są drobnostki. ale to te drobnostki świadczą o poziomie i jakości działań władzy. Niniejszym proszę Szanownych Państwo o właściwą refleksję.


Dlatego jako suplement załączam pewien filmik, będący ostatnio hitem internetu, o tym jak SUWEREN rozmawiał z pewnym znanym politykiem i co potem z tego wyszło? Znacie?
https://youtu.be/ES7jszFUQFw
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości