Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KANALIZACJA w BIELKOWIE
#2
Szanowny Panie Edwardzie, jak sądzę.


Dziękuję za ten wpis, bo stanowi on - jakby nie czytać - wypowiedź merytoryczną, co rzadkie w internecie w tych czasach.


Samo zagadnienie nie było nam obce, ponieważ od prawie roku jest częścią zapoczątkowanego po raz pierwszy w Gminie procesu optymalizacji podatkowej w zakresie właśnie podatku od towarów i usług. Po pańskim telefonicznym ubiegłotygodniowym sygnale, zagadnienie to było ponownie analizowane w Urzędzie, stąd też sugestia z naszej strony w sprawie wystawienia faktury, ale o tym później.


Projekt inwestycyjny w Bielkowie zapoczątkowany został w 2013 r. i wtedy też zawarte zostały z uczestnikami, podkreślę osobami nie prowadzącymi na przedmiotowych nieruchomościach działalności gospodarczej, umowy uczestnictwa, określające zakres, sposób rozliczenia i płatności. O tyle jest to ważne, że przesłanka pomocy publicznej wykluczała realizację projektu ze środków NFOŚiGW. Niestety wskutek tego, że w tym czasie nie pracowałem w Urzędzie, nie jestem w stanie odpowiedzieć, dlaczego w umowach tych nie zawarto stosowanych zapisów, dotyczących podatku od towarów i usług. Nie przeszkadza to jednak w tym, żeby odpowiednie przepisy podatkowe stosować w dniu dzisiejszym.


Przedmiot umowy jednak i to jest najważniejsze, obejmował odpłatność ze strony mieszkańców nie za element sieci kanalizacji sanitarnej, rozumianej w kontekście przepisów prawa budowlanego jako sieci przesyłowe i przyłącze do granicy działki poszczególnych mieszkańców - co jest własnością gminy i z racji przepisów ustawy o samorządzie gminnym stanowi zadanie Gminy, ale za przyłącze do budynków poszczególnych uczestników, a więc za własność prywatną. Polegało to na tym, że w ramach projektu Gmina wykonała usługę budowlaną na rzecz mieszkańców, za ich zgodą (w umowie zawarte były zgody na dysponowanie nieruchomością w tym zakresie itd.) budując im przyłącze i za to otrzymała wynagrodzenie. Tego typu usługa jest objęta obowiązkiem podatkowym z tytułu podatku od towarów i usług. A zatem przytoczone przez Pana powyżej orzecznictwo nie dotyczy akurat tego przypadku. Tutaj bowiem Gmina na państwa nieruchomościach nie wykonywała zadania własnego, nie powiększyła własnego majątku, zaś Państwa wpłaty nie stanowiły partycypacji w budowie publicznych sieci, co byłoby zwolnione z podatku VAT, natomiast wybudowała prywatne przyłącze pobierając za to wynagrodzenie.


Rozumiem możliwe zagubienie, ale to z kolei typowa przypadłość zwykłych obywateli, Urzędu również, w obecnie obowiązującym polskim systemie prawnym.


Kontynuując wątek, jeżeli zatem usługa wykonana przez Gminę powinna być opodatkowana VAT, to Gmina powinna wystawić faktury. Osobom fizycznym - nie prowadzącym działalności gospodarczej, tym bardziej (szkoda, że sprawa ta nie została uregulowana w przedmiotowych umowach, zawartych w 2013 r.), faktury wystawiane obowiązkowo są na żądanie w terminie 3 miesięcy od wykonania/zakończenia wykonania usługi. Tak jak w każdym sklepie spożywczym, ale dopiero po zgłoszeniu - choćby ustnym - faktura powinna zostać wystawiona. Jednak już po upływie trzymiesięcznego okresu podatnik nie ma obowiązku wystawić tego dokumentu. W przypadku projektu w Bielkowie, żaden z uczestników nie zgłosił takiej potrzeby, a zatem faktury nie zostały wystawione. Samo wystawienie lub nie faktury, nie decyduje jednak o nie powstaniu obowiązku podatkowego w przypadku usług budowlanych itd...


Można się dalej rozwodzić nad momentem powstania obowiązku podatkowego VAT, jak również nad obowiązkiem wystawienia faktury. Chcę jednak poinformować Pana, jak również wszystkich uczestników projektu podłączeń do kanalizacji w Bielkowie, że mimo tego że Urząd nie ma obowiązku wystawić faktur, jeżeli mieszkańcy wyrażą takie żądanie, zrobi to we wspólnym interesie (do pięciu lat od wykonania usługi). Stąd też pracownik Urzędu poinformował Pana o takiej możliwości. Ponadto zapewniam, że wykonana usługa tak czy inaczej zostanie "owatowana" w wyniku wspomnianej optymalizacji podatkowej.


Jeżeli trzeba, to zacytuję na podparcie naszego stanowiska w sprawie odpowiednie artykuły przepisów prawa podatkowego i ordynacji, ale to już jutro rano zza klawiatury w Urzędzie. Zaręczam jednak, że: "mamy to rozpracowane", jak mawia pewien klasyk...


Pozdrawiam serdecznie, Daniel Urbańczyk.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
KANALIZACJA w BIELKOWIE - przez e_piechowski - 28-04-2016, 09:11
RE: KANALIZACJA w BIELKOWIE - przez Skarbnik - 28-04-2016, 19:23

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości