Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
klechdy i bajania polskie
#1
Sad 
Tym razem napiszę  o patriotyzmie, czy raczej o budowaniu tożsamości narodowej i dumie z tego z jakiego narodu się pochodzi.

Polak z natury jest podejrzliwy, i na dokonania apelowego patriotyzmu patrzy podejrzliwie. Boi się, że wkręca się go w jakieś polityczne gierki. Za dużo nastaliśmy się wszyscy na akademiach za komuny, żeby wierzyć, że takie działania nie mają podtekstu. Faktem jest, że trzeba pamiętać i przypominać, bo to nasza historia. W tym sensie jestem za.
Mi jednak chodzi o inne odczucie. O taki patriotyzm serca, dumę z tego gdzie się urodziło i do jakiego narodu się należy. A o to u nas kiepsko. Dlaczego my, Polacy, czujemy się jak ten gorszy blizniak, grany przez Danego DeVito, a nie jak Schwarzenegger? Jakby ktoś gumką wymazał nam wszystkie dobre cechy, a zastawił same przywary.

Jako materiał poglądowy zaprezentuje Państwu cykl artykułów na blogowym portalu salon24.pl.
Autor zamieszcza tu pogadanki o "Starożytnej historii Polaków". Jest to alternatywna wersja historii Polski przedchrześcijańskiej, a właściwie przedkatolickiej. Akademicki historyk po przeczytaniu artykułów będzie sobie rwał włosy z głowy, ze względu na ilość niesprawdzonych teorii i niezgodność z ogólnie przyjętymi faktami historycznymi. Autor opinie historyków jednak ma gdzieś, czego wyraz w niejednym artykule daje. Coś jednak jest na rzeczy z tą historią słowian, szczególnie teraz po wprowadzanych badaniach genetycznych nad rozprzestrzenianiem się haplogrup. Genetyki nie da się obejść i ponaginać interpretacji. Czuć już ruch w środowisku, co widać po dyskusjach na historycznych forach. Jest też opór, szczególnie pokolenia profesury. Co będzie? Niewiadomo. Ale ja czuję, że chyba niektóre podręczniki trzeba będzie napisać na nowo.
Dlaczego zatem proponuje Państwu artykuły z gatunku fantastyki historycznej? Bo te artykuły właśnie dobrze robią na "patriotyzm serca". Coś fantastycznego się dzieje. Nagle w Polaku rodzi się dziwne uczucie, prostują się plecy, brzuch się wciąga, pojawia się błysk w oku, spod stóp wyrastają korzenie łączące nas z Makoszą, z tym miejscem na ziemi. I to poczucie, że jesteśmy we właściwym miejscu, zawsze tu byliśmy, to nasza ziemia. W łańcuchach DNA uruchamiają się uśpione geny łączące nas z rodem, plemieniem, narodem a nawet łaskawszym okiem patrzymy teraz na tych za naszymi granicami.Uruchamia się ciągłość historyczna, już nie musimy doganiać Zachodu, a to co polskie nie jest już "wsiowe". Aż chce się krzyczeć: "Buty nam możesz czyścić zachodnia cywilizacjo konsumpcji z waszą coca-colą i pokemonami!" Tak, to fajne uczucie. Także polecam.

Przeglądając ten blog, proszę czytać od początku i od końca. Od początku, bo chronologicznie i od końca, bo jak to na blogach bywa, najstarsze teksty są na końcu. Zalecam także czytanie tylko artykułów o słowianach. Bloger na bowiem własny pogląd również na budowę atomu, wrzechświata, ewolucję i grawitację co nie dotyczy tematu.
http://pogadanki.salon24.pl/posts/7,2,historia
Salon24 jest ogólnie kopalnią takiej alternetywnej historii.
http://www.salon24.pl/service-search/?q=s%C5%82owianie

Jestem daleka jednak od budzenia radykalizmu narodowo-etnicznego i zgadzam się z autorem cyt.:"polskość jest zjawiskiem czysto kulturowym, a jej klejem jest świadomy i gorący patriotyzm. Poczucie wspólnoty między mieszkańcami tej samej ziemi. Umiłowanie tradycji. Wspólnego języka. Wspólnych wartości. Religii. To skleja naród. Polaków." Z całym artykułem nie do końca.
http://mojsiewicz.mobile.salon24.pl/7252...-sa-polacy

Jakby temat słowiaństwa szerzej Państwa zainteresował, raczej należy wybierać bardziej sprawdzone strony typu:
http://archeowiesci.pl/
Forum dla historyków 
http://www.historycy.org/
Czy blogi o słowianach, gdzie materiały podparte są choć w części dowodami naukowymi i opracowaniami, jak np:
http://slowianolubia.blogspot.com/
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości