Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Miasto-Miasto-Wieś: Wioski tematyczne
#1
Pisałam Wam wcześniej, że znajdę kilka przykładów na to, jak zintegrować nowych i starych mieszkańców. Dlatego, że ten pomysł, który Państwu podam poniżej, integruje wokół tematu, a nie wokół tego, jak długo się we wsi mieszka. Pisałam Wam wcześniej, że podam przykłady na to, jak spowodować, by każda z wiosek mogła stać się atrakcją turystyczną i odkryła swój potencjał. Pisałam przecież, że to niesprawiedliwe, że w naszej gminie tylko Promenada nad Miedwiem się rozwija, a inne wsie nie mają swojej szansy. Troszeczkę się teraz powywiązuje ze swoich zobowiązań.

Ku chwale Kobylanki!

To właśnie jedna z takich propozycji. I też nie moja, też już ktoś to wymyślił i opracował. I też o tej możliwości pewnie słyszeliście. Ba ! Nawet niektórzy mogli korzystać z oferty w ramach takiego programu.

Wioski tematyczne - kolejna inicjatywa, która aktywizuje społeczność i pokazuje, że wszędzie znaleźć można coś, co nas wyróżnia. Praktycznie nawet za wiele nie kosztuje. Potrzebne jest głównie zaangażowanie mieszkańców. A potem dotacje same się sypią.
Każde miejsce na ziemi jest unikalne, bo jest nasze. A jakie są nasze wsie? Co w każdej z nich jest specyficznego i czym się jedna od drugiej różnią? Co możecie powiedzieć o miejscu w którym mieszkacie? W czym jest wyjątkowe?

Wyczytałam, że wiosek tematycznych w Polsce jest już ponad 100. Ta idea jest tak ciekawa, że właściwie z każdej miejscowości można zrobić wioskę tematyczną. Jedne mają swoją historię, czy legendę, drugie jakieś miejsce, czy budowle historyczne, inne jakąś osobowość,  postać która z tego terenu się wywodzi, lub która swoją osobą wieś naznaczyła. Może też we wsi niczego nie być i też można stworzyć wioskę tematyczną. Wystarczy tylko wymyśleć temat przewodni, nawet abstrakcyjny.

Nie będę Wam podawać przykładów, na jakich tematach oprzeć się w przypadku naszych wiosek. Dlaczego? Ponieważ tak dziwnie już jest, a w naszej gminie szczególnie dziwnie, że jak się poda pomysł na tacy, przygotuje, to wtedy zaczyna się wybrzydzanie, i na bank nie zostanie to zaakceptowane. Ja nie mam problemu z wymyśleniem tematów przewodnich dla naszej gminy. Na dzień dobry dla każdej z wiosek wymyśliłabym po dwa. Jednak niektóre pomysły wydają mi się tak naturalne, tak jednoznaczne związane z wioskami, że i tak powinniście sami na to wpaść. A jakbym podała, to zespoły kreatywne miałaby zaraz muchy w nosie.
No dobrze. Ale tylko kilka. I to takie, że przecież właściwie innego wyjścia nie ma.

Rekowo -  Pan Wójt zaordynował dla Rekowa rewitalizacje w stylu cysterskim i teraz Rekowo nie ma wyjścia i wioską cysterką musi się już stać. Chociaż i o lipach ktoś legendę napisał. Całkiem to fajne, bo ogólnie spójne z lipową historią gminy. Nic, tylko wszędzie teraz lipy sadzić. http://stargardzkielegendy.pl/miejsca/po...do-rekowa/ Zawsze jednak można połączyć jedno z drugim.

Jęczydół ma już trzy legendy, i jeżeli z tego daru losu nie skorzysta, to będzie dla mnie co najmniej bardzo niezrozumiałe.
Legenda o diable http://kobylanka.pl/miejscowosci-gminy-k...a-jeczydol
Legenda o skarbie http://stargardzkielegendy.pl/miejsca/zj...jeczydolu/
Legenda o Ślepowronie http://stargardzkielegendy.pl/jezioro_mi...ety-zamek/
Mnie najbardziej podoba się legenda o skarbie, zdaje się, że jakby tak przestrzennie umieścić to zakopanym pod osiedlem na Polanie. Skarb zawsze działa na wyobraźnie i przyciągnąć może tylu turystów, jak Złoty Pociąg do Wałbrzycha. Ale Wy oczywiście wybierzecie inną. Taka to natura ludzka.

Niedźwiedź też ma legendę o 9 misiach. Mimo, że jest już wioska Niedźwiedzia, to przecież nie ma wioski 9 misiów.    http://kobylanka.pl/miejscowosci-gminy-k...niedzwiedz


No dobra powiecie, tamte wsie mają swoje legendy, a te inne? Co takiego tematycznego może mieć na przykład takie Wielichówko? Może. Mają tam plantację borówek i już to wystarczy, by z wioski zrobić prawdziwe Jagodowe Królestwo. A w środku sezonu wyprodukować taki Jagodowy Festiwal, że Złota Dynia się schowa.
A'propos Złotej Dyni. Wiecie, że w Polsce jest inny Festiwal Dyni i to właśnie tam wystawiane są największe dynie w Polsce? Dlaczego największe dynie nie przyjeżdżają do amfiteatru nad Miedwiem? Na to pytanie sami sobie odpowiedzcie, trochę gimnastyki umysłowej nie zaszkodzi. http://www.nto.pl/wiadomosci/krapkowice/...,10660829/

A więc szukajcie swojego tematu !!! Kto wie, może kiedyś do Wielichówka przyjeżdżać będzie więcej turystów niż nad plażę nad jeziorem. Ale to już tylko zależy od samych mieszkańców.
Walczcie Kochani o te swoje wioski, bo warto i czas już najwyższy.


Suplementy:
http://www.brief.pl/artykul,3838,wsie_te...ywiad.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wioska_tematyczna

Zachodniopomorskie http://www.wioskitematyczne.org.pl/
Dolny Śląsk http://www.wioskizpomyslem.pl/
Podlasie http://www.podlaskiewioski.pl/
Reszta Polski
http://wioskitematyczne.pl/
http://www.miejscazdusza.pl/s8-inne_wioski_tematyczne
http://aktywnawies.pl/wioski_arch,a.html
Odpowiedz
#2
Powiem Wam, Drodzy Państwo, że czasem czuję się w tej Kobylance jak w świecie za szklaną szybką. Piszę coś i kamień w wodę. Co ciekawe okazuję się, że przestrzeń poza naszą gminą zmienia się i to zmienia się właśnie tak jak piszę. Dziwne to uczucie. A Kobylanka na siłę się zaskorupia w swej skorupie, jak gdyby na przekór wszystkiego, na złość mamie odmrozić chce sobie uszy.
A co takiego ciekawego się zdarzyło?
O na przykład Łobez. Łobez już wie, że wioski tematyczne to coś, co może zmienić wieś i pilnie się uczy. Łobez będzie przed Kobylanką. Zajmie lepsze miejsce i to ten rejon Pomorza się rozwija najszybciej turystycznie https://www.facebook.com/GazetaLobeska/p...=3&theater
Gmina Dolice zajmuje nominowane miejsca w konkursie Super Samorządu https://www.dolice.pl/aktualnosci/pokaz/...orzad_2017 a ich program antyalkoholowy prowadzony w szkole i gminie powinien co nieco powiedzieć naszej Komisji ds Przeciwdziałania, bo już pół roku minęło i nic z działań tej nasze Komisji widać, a przecież mamy w Komisji księdza salezjanina. Taki był krzyk o to! https://www.dolice.pl/aktualnosci/pokaz/...ktyka_i_my Nie mówię już o objeździe po gminie Dolice realizowanym razem z WIRem 28 sierpnia. Nie wstyd Ci Kobylanko? http://www.wir-lgd.org.pl/
Stare Czarnowo dostaje dofinansowania na remonty zabytków i obiektów sportowych, nie mówiąc już o tym że jako jedyna gmina wygrało dwa granty sołeckie w całym województwie. Przypominam, że w naszej gminie nikt nawet nie zgłosił projektu. Po co? Niech gmina da? https://stareczarnowo.pl/aktualnosci/pok..._sportowej
Inne gminy dostają kolosalne fundusze na ścieżki rowerowe. Jak ścieżka od Szczecina do Siekierek https://www.wszczecinie.pl/aktualnosci,r...28017.html Będzie trasa wokół Zalewu Szczecińskiego http://radioszczecin.pl/1,353611,rowerem...ego-za-rok
Gminy korzystają, a Gmina Kobylanka? http://www.transport-publiczny.pl/wiadom...54766.html
Gminy Stepnica. Ta gmina idzie własna drogą na pograniczy polsko - niemieckim. Także buduje szlaki i rowerowe i kajakowe w gminie. Podobnie Cedynia.
Niektóre społeczności Ziem Odzyskanych budzą się i odnawiają własną kulturę, a my?   http://dokis.pl/articles/view/290
Kobylanka zaś dalej w jakimś PRLowskim zlepku nie wiadomo czego. Bo tak wygodnie, bo trzeba by sięgnąć do książek, źródeł, bo trzeba by się zebrać i porozmawiać z tymi, którzy jeszcze żyją, by opowiedzieli jak żyło się kiedyś? Odkurzyć historię pozostałą jeszcze w ulotnej pamięci i odpowiedzieć sobie pytanie kim my właściwie jesteśmy? Z tymi tam to się nie porozmawia, bo z tymi to się kiedyś ktoś pokłócił? Zamiast tego dostajemy prezenty w postaci tego, że kiedyś ulice w gminie Kobylanka nosić będą nazwisko Fritzla i Fritzlowej. Moja Babcia to się w grobie przewraca! Popukajcie Wy się w czółko!

Czas zatrzymał się w naszej gminie czy co? Jesteśmy dalej zaczadzeni w ułudzie tego, jacy to my nie jesteśmy nowocześni. Mamy amfiteatr, Promenadę, sklep Netto i nawet bankomat nam postawią. CYWILIZACJA!!!
My już proszę Państwa czytać umiemy i pisać też się nauczyliśmy! Od pługa już dawno się oderwaliśmy. Kitu nam prosimy już nie wciskać w  stylu afirmacji człowieka https://youtu.be/DoF8ZLt5D10

Może jest jakieś światełko, bowiem nowy statut ośrodka kultury zawiera takie zdanie "Tworzenie warunków do odkrywania, poznawania i kształtowania własnej tożsamości mieszkańców Gminy Kobylanka" i ja bardzo proszę o gruntowne przygotowanie programu, jak to będzie się w praktyce w gminie naszej realizowało. A ja Was Kochani będę bardzo skrupulatnie rozliczać, co takiego w tym kierunku się dzieje. Bo jak na razie nasza tożsamość kulturowa objawia się w postaci dmuchanych zamków, koncertów Zenka tudzież Kękę oraz innych kulturalnych niespodzianek w stylu miasto na wsi, czy też wieśniak w mieście, i za chusteczkę w tych działaniach naszej tożsamości kulturowej nie widzę. A innych gminach widzę. I już nie będę Was katować linkami. Sami sobie znajdźcie.

PS Gratulujemy Głównemu Kaowcowi Gminy Kobylanka, znaczy się Nowemu Dyrektorowi GOK, pardon! Centrum Kultury i Czesania Piasku na Plaży nad Jeziorem Miedwie udanego sezonu za niebagatelna kasę.
https://www.facebook.com/permalink.php?s...5350743662
Anna Nowak Fajnie, że okoliczne media i nawet Infoludek piszą o naszej gminie i o atrakcjach, które Kobylanka organizuje w ramach tegorocznego "Miedwiańskiego Lata". Tylko, że z budżetu gminy na konto CKiR (GOK) już wpłynęło 658 tys. złotych, a kolejne 371 tys. będzie uchwalone na sesji w lipcu br. Czyli, w połowie roku już mamy ponad milion złotych na kulturę i rozrywkę. " Ponadto wprowadza się zapowiadane już wcześniej zmiany w zakresie finansowania deficytu budżetowego w roku bieżącym, który ma być zrealizowany poprzez emisję obligacji komunalnych w kwocie 4.341.000,00 zł i zaciągnięcie kredytu bankowego z premią termomodernizacyjną w kwocie 659.000,00 zł" -czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu 2017, która będzie głosowana na tejże sesji. Coś za coś.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości