Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jak to kobieta
#1
Domyślam się, że Panie Redaktorki zastanawiały się o co mi chodzi z tym pisaniem po męsku i jak kobieta. Nie omieszkam wytłumaczyć własnego, a jakże, punktu widzenia. Dopuszczam, że Państwo mają swoje własne zdania w tej sprawie. I dobrze. Ale mojego też może warto posłuchać.
Panie bardzo starają się być rzeczowe i skrupulatne i coraz bardziej wchodzą w męskie pisanie. Ja to rozumiem, tak jesteśmy wychowani, tak nas kształci edukacja, takich zachowań wymaga się od nas w pracy. OK. Sama tak się zachowuję, często też tak piszę. Nie sposób inaczej realizować spraw prawnych i urzędowych, itp. Świat tego od nas wymaga, a jeszcze telewizja, kolorowa prasa i reklamy wtłaczają kobiety w taką rolę. I nie ma nic złego jeśli kobieta wykonuje męski zawód i odwrotnie. Ważne by to, co się robi robiło się z zadowoleniem i czuło się spełnienie. Bez ostracyzmu i wyszydzania. Bez jednostek, które idą pod prąd nie byłoby np. radu i polonu, bo przecież nasza Skłodowska przełamałała stereotypy. Jedno nie wyklucza drugiego. Wolność wyboru, możliwość bycia tym, i robienia tego co się lubi, powoduje, że każdy może znaleźć swoje miejsce jeśli tylko chce. Szczególnym tego przykładem jest paradoks norweski http://www.naszdziennik.pl/swiat/61473,g...ikcja.html a co o tym mówi Wikipedia https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Gender
W moim osobistym zrozumieniu spraw damsko męskich znaczenie ma działanie, które jest konsekwencją naszych naturalnych cech i przymiotów. Chyba źle to napisałam, ale nie wiem jak lepiej to wyjaśnić. Chodzi mi o to, jakie w wyniku działania kobiet i mężczyzn otrzymuje się wyniki. I tak Panowie, w swym działaniu przekształcają rzeczywistość tworząc rzeczy, myśli, idee, przeobrażają coś z punktu A do punktu B, itp.  Natomiast kobiety w swej naturze tworzą ludzi. Dzieje się to bezpośrednio, bo w swoim ciele kobieta nosi i wydaje na świat nowe życie, a także jak je potem wychowuje, jakich rzeczy uczy, jakie daje wzorce taki powstaje z tych działań człowiek. Także przy udziale rzeczy. Przykład. Gotujesz obiad. To w jaki sposób i czym karmisz swoją rodzinę stanowi o jej zdrowiu i tworzy dobrostan twej rodziny. Dlatego takie zawody jak nauczyciel, przedszkolanka, pielęgniarka, pomoc społeczna są tak sfeminizowane. Bo w takich zawodach w najbardziej widoczny sposób widać jak tworzy się ludzi.
Więc jeśli zada się sobie pytanie, czy w tym co się robi i co się pisze przekształca się rzeczywistość, czy tworzy się ludzi, odpowiedź jest gotowa.
I w taki właśnie pokrętny sposób mam nadzieję, że wyjaśniłam czym różni się pisanie kobiece od męskiego.
Jakby tak jeszcze poszukać kobiecego stylu działania w naszej gminie, to byłaby to Pani Sołtys z Reptowa. O ile dalej działać będzie po kobiecemu, czyli jak kwoka troszczyć się o swoje kurczaczki, to liczę, że stworzy całkiem fajną społeczność. Trzymam za nią kciuki. Ale jak będzie chciała na ringu walczyć jak kogucik, to nie wróżę spektakularnych rezultatów.

To co powyżej napisałam, jest chyba najbardziej toporną wypowiedzią jaką skonstruowałam. Nie zdziwię się jak wywoła sprzeczne emocje. Ale proszę wziąć pod uwagę, że jest to tylko mój subiektywny punkt widzenia, jeszcze na dodatek mało subtelnie wyłuszczony. A ja dopuszczam także, że ktoś może mieć inne zdanie. Dlatego jako dodatek będzie jeszcze tekst, który popełniłam jakiś czas temu, a nigdzie nie pasował, a teraz będzie jak znalazł.
W następnym poście...
PS Dla tych, co oczekują odpowiedzi zalecam wyłączenie blokady poczty.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości